Na zdjęciu: Fragment Poematu o mieście Lubinie, który otrzymają uczestnicy Urodzin Józefa Czechowicza w tym roku. Będzie to ręcznie wykonany i numerowany utwór w twardej oprawie w okleinie z czerpanego papieru, autorstwa pracowników Izby Drukarstwa Domu Słów (Alicji Magiery, Roberta Sawy i Sylwii Woźniak), wydany w nakładzie zgodnym z aktualną rocznicą urodzin (w tym roku będzie 115 egzemplarzy). Składu dokonał Tadeusz Budynkiewicz. Fot. Robert Sawa.
W Wielki Czwartek późnym wieczorem, a także w drugi dzień świąt Wielkanocy o 12:15 TVP pokaże film Grzegorza Linkowskiego zatytułowany „Świętokradztwo”. Opowiada o kradzieży relikwii Krzyża Świętego z lubelskiej bazyliki oo. Dominikanów. Minęło od niej 27 lat, a sprawców nie odnaleziono do dziś. O realizacji filmu, starych i nowych tropach, pytaniach, które nie doczekały się odpowiedzi – o tym m.in. porozmawiamy z reżyserem w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej.”
Po raz 18. zaprosimy w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” na urodziny Józefa Czechowicza. Scenariusz wydarzenia, które odbywa się zawsze 15 marca w Bramie Grodzkiej, stworzony został wspólnie z prof. Władysławem Panasem. „Do czytania Poematu o mieście Lublinie zapraszamy wyjątkowe osoby związane z naszym miastem. Poemat czytają też chóralnie wszyscy uczestnicy Urodzin” – czytamy w zaproszeniu. Jak co roku z tej okazji wydany zostanie Poemat o Mieście Lublinie w nakładzie zgodnym z aktualną rocznicą urodzin (w tym roku będzie 115 egzemplarzy) oraz okolicznościowy ex libris. Uczestnicy urodzin otrzymają ręcznie wykonany i numerowany tekst w twardej oprawie w okleinie z czerpanego papieru, autorstwa pracowników Izby Drukarstwa Domu Słów: Alicji Magiery, Roberta Sawy i Sylwii Woźniak. Joanna Zętar i Grzegorz Jędrek zaproszą na Urodziny Poety i zapowiedzą wydanie 4 numeru pisma „PA.RA”, poświęconego Czechowiczowi. Zajrzymy też do numeru 3., który ukazał się niedawno.
Jędrzej Piaskowski wyreżyserował w Teatrze Osterwy „Trzy siostry” Czechowa. Premiera odbyła się w piątek. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” porozmawiamy z reżyserem m.in. o odczytanych przez nich pierwotnych założeniach autora. Twórcy przedstawienia przypominają, że: „To co przede wszystkim cechuje jego twórczość to krytyczne spojrzenie na ówczesną sytuację społeczno-polityczną i radykalny sprzeciw wobec hipokryzji, wygodnictwa i głupoty elit nierozumiejących wagi swojej społecznej funkcji oraz wynikających z niej powinności. Zatopieni w banalnych, uczuciowych problemach bohaterowie Czechowa zasłaniają się nigdy niewprowadzanymi w życie planami, przebrzmiałymi frazesami o wartości pracy i równości społecznej. Ten silnie krytyczny gest autora przejawia się wyraźnie m.in. w jego zamiłowaniu do komizmu, groteski i satyry, w igraniu z gustem i oczekiwaniami widowni – czyli elementami jego pisarstwa zaskakująco często pomijanymi w dotychczasowych realizacjach teatralnych.” Będziemy też mieć zaproszenia na spektakl.
Tuż po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.