Magdalena Spasowicz i Jan Świdziński podczas prac remontowych prowadzonych w Lublinie w 1954 roku. Fotografię wykonał Edward Hartwig. Zdjęcie dzięki uprzejmości Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN, pochodzi ze zbiorów Ewy Hartwig-Fijałkowskiej.
W Muzeum Czechowicza w Lublinie czynna jest wystawa Magdaleny Spasowicz, malarki urodzonej w Lublinie, która jako studentka Jana Cybisa w 1954 roku pracowała przy odnawianiu Starego Miasta w Lublinie. Magdalena Spasowicz wykonywała zdobienia w technice sgraffito na elewacji kamieniczki przy Bramie Grodzkiej, od strony Zamku Lubelskiego. Do niej należało też stworzenie medalionu z portretem poety Józefa Ignacego Kraszewskiego. „Przy odnawianiu lubelskiego Starego Miasta przed uroczystymi obchodami 10-lecia PKWN pracowali wówczas wybitni malarze i rzeźbiarze, m.in. Jan Cybis, Janusz Strzałecki, Jacek Puget” – wspomina Magdalena Spasowicz. Artystka, która mieszka dziś w Warszawie, była honorowym gościem wernisażu przy ulicy Złotej. Pokazała 24 swoje prace. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” wrócimy do tamtego spotkania.
Co ma wpływ na miejską aktywność? Czy i kto wyznacza kierunki w jakich podąża? Jak czytać opowieści o mieście pisane bez użycia słów? – na te m.in. pytania odpowiadał we wtorek w Teatrze Starym Cezary Hunkiewicz. Przypomnimy fragmenty wieczoru.
Książka „Rysopis kapłana. Wizerunek księdza w kulturze polskiej w XXI wieku” pod redakcją Łukasza Janickiego to dwanaście tekstów, które są odpowiedzią na ankietę przygotowaną przez redaktorów czasopisma „Akcent”. We „Wprowadzeniu” abp Stanisław Budzik czytamy m.in.: „Książka ta wydaje się w swym zamyśle czymś w rodzaju rozmowy o kapłaństwie prowadzonej przez samych księży, w nadziei, że dołączą do niej również czytelnicy”. Publikacja właśnie się ukazała. Opowie o niej Łukasz Janicki.
Lubelski Salon Artystyczny zaprosił do Lublina spektakl teatru im. J. Szaniawskiego z Wałbrzycha. To „Zapolska superstar (czyli jak przegrywać, żeby wygrywać)”. Przedstawienie otrzymało nagrodę Grand Prix oraz statuetkę Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia 2017. Zostanie pokazane w Lublinie 20 marca o godz. 19:00 w Centrum Kultury. „W spektaklu wałbrzyskiego Teatru Dramatycznego – czytamy w zapowiedzi – zobaczymy Zapolską nie tylko pisarkę i aktorkę, ale przede wszystkim Zapolską buntowniczkę, piętnującą krzywdy wyrządzone wykluczonym ówczesnych czasów, nie oglądającą się na resztę, traktującą wolność jako siłę najwyższą. Taka właśnie jest Zapolska – Superstar, pewna siebie, awanturująca się i zupełnie nieskromna, choć czasem w tej niepokornej naturze dochodzą do głosu inne, mniej rewolucyjne pragnienia.” Na przedstawienie zaprosi Irena Beata Michałkiewicz.
Tuż po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.