Biała Podlaska: czyste ścieki dla rozwoju

oczyszczalnia 1

Biała Podlaska stawia na ekologię. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania technologiczne wprowadzi spółka Bialskie Wodociągi i Kanalizacja. Zmodernizowana zostanie oczyszczalnia ścieków i centralna przepompownia. Zainstalowany zostanie też efektywny system zarządzania siecią wodociągowo-kanalizacyjną. Co to oznacza dla miasta i jego mieszkańców?

– Przebudowa i modernizacja oczyszczalni wynika z wieku dotychczasowej. Od jej ostatniej modernizacji minęło już 20 lat. Urządzenia są wyeksploatowane. Pracują, dają sobie jakoś radę, ale najwyższy czas, żeby wymienić je na nowoczesne i energooszczędne – wyjaśnia prezes zarządu spółki Bialskie Wodociągi i Kanalizacja „WOD-KAN”, Mirosław Kapłan.

 Ponadto z dotychczasowej oczyszczalni niekiedy nieprzyjemne zapachy. – Latem ciężko wytrzymać – mówi pracownik jednego z sąsiadujących z nią zakładów.  

Teraz ma to się zmienić. – Oczyszczalnia będzie emitowała dużo mniej odorów. Ścieki, mimo że w tej chwili też są stosunkowo czyste, będą jeszcze w lepszej kondycji. Oznacza to, kolokwialnie mówić, że ścieki oczyszczone będą w niektórych momentach lepsze niż woda w Krznie – zapowiada Janusz Bystrzyński, dyrektor Zakładu Oczyszczania Ścieków i Rozwoju w Białej Podlaskiej.

Ale nowa oczyszczalnia to nie tylko sprawa ekologii, ale również rozwoju gospodarczego. – Miasto będzie teraz przygotowane na przetwarzanie większej ilości ścieków, a w konsekwencji na ogólny rozwój – stwierdza Radosław Plandowski, rzecznik prasowy prezydenta miasta Białej Podlaskiej. – Dzięki tej inwestycji możemy z dumą powiedzieć, ze jesteśmy przygotowani na przyjęcie inwestorów.

Ważna inwestycją będzie tez budowa efektywnego systemu zarządzania siecią wodociągowo-kanalizacyjną. – Komputer będzie nam wyświetlał, że na jakiejś ulicy nastąpił wyciek. Operator jednym kliknięciem zamyka zasuwy i wycieku nie ma. Usprawni to wykonywanie napraw – dodaje Mirosław Kapłan.

Prace rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu i potrwają do 2021 r. Ich koszt wyniesie ponad 53 mln złotych, z tego 27 mln będzie pochodzić z budżetu Unii Europejskiej.

MaT / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version