Biała Podlaska wiedzie prym w… braku ławek

lawki

Zaledwie 1,4 ławki przypada w Białej Podlaskiej na 1000 mieszkańców. Tak wynika z raportu przygotowanego przez jedną z firm zajmujących się produkcją ławek. Wyniki zestawienia nie napawają optymistycznie. Biała Podlaska pod względem liczby ławek zajęła ostatnie miejsce w rankingu miast liczących od 50 do 100 tysięcy mieszkańców.

Mieszkańcy przyznają, że w Białej Podlaskiej jest za mało ławek. – Gdy chodzę na spacer to mam problem, by na chwilę gdzieś usiąść. Szczególnie brakuje ich m.in. na al. Tysiąclecia czy Jana Pawła II – mówią. – Powinno być ich przynajmniej dwa razy więcej, chociaż w centrum, przy dworcu kolejowym.

Raport prezentujący dane dotyczące liczby ławek obejmuje 17 miast. – Wdrażając ławki oparte o innowacyjne technologie, zauważyliśmy problem w tym, że miasta nie do końca wiedzą, jak administrować zielenią miejską – mówi Piotr Hołubowicz, prezes firmy przygotowującej zestawienie. – Nie ma też standardów mówiących ile ławek w ogóle powinno być w aglomeracji. Są miasta, w których jest 15 ławek na 1000 mieszkańców, ale są też takie, gdzie jest ich zaledwie 4. Biała Podlaska jest niechlubnym przykładem ilości ławek dla mieszkańców.

– Są to zaniedbania wieloletnie – przyznaje Bogusław Broniewicz, prezes stowarzyszenia Biała Samorządowa. – To przykre, bo ławek nie ma w miejscach, gdzie można porozmawiać z ludźmi czy po prostu popatrzeć na otoczenie. Moim zdaniem jest to zadanie na następną kadencję dla samorządu.

Raport nie odzwierciedla rzeczywistej liczby ławek w mieście. – Przekazana informacja dotyczyła wyłącznie ławek znajdujących się w ewidencji, jako wyszczególnione elementy małej architektury – wyjaśnia Gabriela Janicka, naczelnik gabinetu prezydenta miasta Biała Podlaska. – Część ławek wchodzących w skład inwestycji nie są wyszczególnione, ale fizycznie mamy je na terenie. W sumie na terenie miasta mamy 144 ławki. Wynika, że w przeliczeniu na 1000 mieszkańców wynosi 2,5 ławeczki. W każdym terenie miejskim odwiedzanym przez mieszkańców staramy się wprowadzać elementy małej architektury. Będą temu służyły projekty, które robimy – budżet obywatelski, gdzie są wnioski o tereny rekreacyjne i sportowe czy ścieżki edukacyjne.

Sporą liczbą ławek może pochwalić się Zamość. Zgodnie z prezentowanymi w raporcie danymi w mieście na 1000 mieszkańców przypada 8 ławek. Ławki, których dotyczy raport należą do miast i są zlokalizowane głównie na terenach rekreacyjnych, w parkach i w centrach miast. Dlatego jeśli porównamy Białą Podlaską do Zamościa, to powinniśmy uwzględnić, że w Zamościu tereny rekreacyjne zajmują aż 80 hektarów, w Białej Podlaskiej natomiast 20 hektarów. 

MaT

Fot. Małgorzata Tymicka

Exit mobile version