Droga Krzyżowa w byłym niemieckim obozie na Majdanku

img 9115 5

Po raz 19. alejkami Państwowego Muzeum na Majdanku przeszła procesja Drogi Krzyżowej. Blisko dwa tysiące osób wzięło udział w Drodze Krzyżowej na terenie byłego obozu niemieckiego koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie. Nabożeństwo poprowadził ksiądz biskup Mieczysław Cisło.

– To miejsce budzi trochę inne emocje niż zwykła Droga Krzyżowa. Uczy pokory – mówią uczestnicy procesji.

Hasło tegorocznego nabożeństwa brzmiało „Znam cię po imieniu”. – Na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego ma ono szczególny wydźwięk. Przywożeni tutaj więźniowie byli obdzierani ze swojego imienia i godności, przydzielano im obozowy numer. Ale Bóg powiedział: „znam cię po imieniu, nawet wtedy gdy dla pozostałych byłeś tylko numerem”  –  stwierdza Anna Wielgus z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.

Przy każdej stacji, oprócz wielkopostnych rozważań, odczytywane były wspomnienia byłych więźniów obozu. Nagrała je dziennikarka Radia Lublin, redaktor Maria Brzezińska. Jak mówi, dzisiejsza forma upamiętnienia ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego, jest bardzo odpowiednia. – Każdy, kto był w obozie, doświadczał tam właśnie takich etapów Drogi Krzyżowej: obdarcia z szat, głodu, braku snu.

Prezes Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej, ksiądz Adam Bab, stwierdza, że w czasie tej modlitwy jest miejsce na wszystko. – I na słuchanie Słowa Bożego, które bierze się z Ewangelii, i tego ludzkiego, które jest świadectwem strasznym przeżyć w tym miejscu, ale też ciszy, która jest potrzebna, żeby te słowa w nas „osiadły”, by nas zmobilizowały do nawrócenia, do troski o świat, by takie rzeczy nigdy już nie miały miejsca.

Jak dodaje, mimo wszystko wymowa świadectw byłych więźniów obozu nie jest do końca pesymistyczna. – Wspominamy oczywiście okrucieństwo, jakie ludzie wyświadczyli innym, ale też nie brakuje świadectw, że pomimo presji zła, były osoby, które zachowały swoją godność, wielkość człowieczeństwa. Tymi świadectwami co roku się dzielimy.

Droga Krzyżowa na Majdanku rozpoczęła też obchody Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji lubelskiej. Krzyż niesiony przez uczestników procesji to replika tego ze Światowych Dni Młodzieży. 

KosI / opr. ToMa

Droga Krzyżowa w Państwowym Muzeum na Majdanku, Lublin, 23.03.2018, fot. Mirosław Trembecki

 

Exit mobile version