100-lecie istnienia obchodzi Główny Urząd Statystyczny. Dzięki pracy specjalistów tej instytucji możemy analizować nie tylko całego kraju, ale także naszego regionu.
Urząd Statystyczny w Lublinie uczci ten jubileusz stulecia wyjątkowym wydawnictwem zatytułowanym „Historia Lublina w liczbach”. Będzie ono poświęcone zmianom zachodzącym w mieście na przestrzeni ostatnich wieków. Dowiemy się między innymi, jak rozwijał się handel, przemysł, szkolnictwo, jakie mniejszości narodowe były i są z miastem związane.
– Z danych statystycznych wyłania się nam obraz miasta, które przeżywało takie okresy historyczne, w których rozwijało się osadnictwo i handel oraz czasy, gdzie różne czynniki polityczne czy gospodarcze wpływały na pogorszenie się warunków bytowych – stwierdza autor opracowania „Historia Lublina w liczbach” dr Andrzej Jakubowski.
– Lublin w czasie I Rzeczypospolitej przez długi czas był jednym z największych i najważniejszych polskich miast. Bardzo istotnym czynnikiem dla jego rozwoju po I wojnie światowej było z kolei powstanie w roku 1918 Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Sprawiło ono, że miasto stało się jednym z 6 ośrodków akademickich w kraju. Przyciągało dzięki temu młodych ludzi, którzy osiedlając się tu, wpływali na jego kształt gospodarczy. Dziś Lublin należy do największych miast w Polsce. Jest ważnym ośrodkiem akademickim i gospodarczym. Zmiany ludnościowe, które dotykają miasto i które często są wskazywane jako negatywny trend, dotyczą prawie wszystkich ośrodków miejskich w naszym kraju, oprócz Warszawy i Rzeszowa. Nie jest to coś, co wyróżniałoby negatywnie Lublin na tle innych większych metropolii w Polsce – podkreśla dr Jakubowski.
Jak dodaje, w danych statystycznych można wyraźnie dostrzec tradycje wielokulturowości miasta, które miały pozytywny wpływ na jego rozwój. – W XVI i XVII wieku, kiedy miasto rozwijało się najdynamiczniej, jego struktura narodowościowa i wyznaniowa była najbogatsza. Świadczy to o tym, że Lublin przyciągał ludzi z różnych części świata, nie tylko z naszego kraju. W XIX wieku, kiedy zaczął rozwijać się przemysł, mamy do czynienia ze wzrostem ilości ludności ewangelickiej. Najczęściej byli to Niemcy, którzy osiedlali się na terenie miasta i rozwijali tu działalność gospodarczą. Z drugiej strony za sprawą wojskowego garnizonu rosyjskiego, mieliśmy wówczas znaczny wzrost ludności prawosławnej.
Spotkani przez reporterkę Radia Lublin młodzi mieszkańcy miasta są zainteresowani publikacją. – To coś niesamowitego, bo za liczbami może się kryć wiele niezwykłych rzeczy. Będziemy mogli zobaczyć, jak Lublin się rozwijał. Chętnie bym to przeczytała, po to, by się przekonać, ile z tych danych można wyczytać. Wiele można się dowiedzieć, wiele nauczyć. Jest tam historia Lublina, jego rozwoju, bardzo dobra sprawa – mówią lublinianie.
Książka zatytułowana „Historia Lublina w liczbach” ukaże się w połowie marca. Jej wydanie ma też podkreślić 66-lecie obecności Urzędu Statystycznego w Lublinie oraz 700-lecie miasta.
Podczas konferencji prasowej poświęconej jubileuszowi, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie, dr Krzysztof Markowski podkreślał, że praca urzędu jest niezwykle przydatna dla rozwoju miasta, kraju, ale także indywidualnie każdego obywatela.
Także dzisiaj Urząd Statystyczny i Politechnika Lubelska, podpisały porozumienie o poszerzeniu współpracy dydaktycznej. W Lublinie Urząd Statystyczny działa od 66 lat.
SuPer / opr. ToMa
Fot. pixabay.com