Mrozy to nie tylko trudny czas dla ludzi, ale także dla zwierząt. Nie zapominajmy o nich w mroźne dni.
– Zdecydowanie apelujemy o to, żebyśmy nie byli obojętni na krzywdę zwierząt – mówi rzecznik lubelskiej straży miejskiej Robert Gogola. – Prosimy o kontakt, gdy ktoś widzi sytuacje znęcania się nad zwierzęciem lub właściciel trzyma je w złych warunkach, nie karmi go czy zwierzę nie ma dostępu do wody. Bezpłatny kontakt ze strażą miejską jest możliwy pod numerem 986. Nasi funkcjonariusze przyjadą na miejsce, sprawdzą warunki i wprowadzą należyte środki.
– Jeżeli pies śpi pod kołdrą to wychodząc na dwór nie należy go od razu wyciągać na spacer, tylko niech pochodzi po domu, by oswoił się z temperaturą – zaznacza Adam Wasak, doktor weterynarii. – Spacer może być krótki, ale musi być spacerem – pies musi być w ruchu. Wracając do domu warto przemyć mu łapki zwracając uwagę na przestrzenie między opuszkowe, bo sól odparza i powoduje zapalenia.
– Kupiłam psu taki kubraczek, bo skoro ja się ubieram cieplej to on też – mówi jedna z lublinianek. – Przez tę ilość soli na chodniku, w niektórych miejscach trzeba psa przenosić.
– Tutaj zwierzęta w ciągu dnia, gdy można je odwiedzać i adoptować, są na wybiegach. Później przebywają w ogrzewanych boksach – przyznaje Marcin Gileta, pracujący w biurze adopcyjnym. – Pracownicy muszą chodzić i sprawdzać czy w miskach jest woda. Jeśli ktoś ma nieużywane czy zniszczone ręczniki czy koce to nam się przydadzą. Wykorzystujemy ja na legowiska i posłania.
Łatwo dbać o ptaki
– Koniec zimy jest krytycznym momentem dla ptaków, bo naturalnego pokarmu jest coraz mniej – zauważa Marcin Polak, z Zakładu Ochrony Przyrody UMCS. – Warto w tym okresie pomagać i dokarmiać je. Dobrym pokarmem nie jest chleb, jest nim natomiast słonecznik. Jeśli nie chcemy, aby ptaki brudziły nam na parapecie to lepiej, aby był on łuskany. Bardzo pożywna dla ptaków jest słonina, jednak ważne, by nie była solona. Możemy dokarmiać też ptaki wodne. Nad Zalewem Zemborzyckim są to łabędzie nieme i kaczki krzyżówki. Nie należy przesadzać z chlebem, bo może on powodować choroby u ptaków. Dla ptaków wodnych najlepsze są warzywa pokrojone w drobną kosteczkę. Można je wykładać przy brzegu czy przeręblach
Przepisy stanowią, jak dbać o zwierzaki
– Według przepisów – kto utrzymuje zwierzę domowe ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przez zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i dostęp do wody – wyjaśnia Gogola.
Pamiętajmy również o kotach. Dokarmiajmy je, możemy także im uchylić piwniczne okienko.
LilKa
Fot. pixabay.com