Jak umiejętnie pokierować karierą zawodową? Sprawdź, kogo potrzeba na rynku pracy

dsc08777

Około 300 uczniów z 11 gimnazjów z Chełma i powiatu chełmskiego zastanawiało się dziś nad wyborem kariery zawodowej. Okazją ku temu była „Giełda szkół”, na której prezentuje się osiemnaście liceów, techników i szkół branżowych z całego regionu. Taka formuła prezentacji sprawdza się znakomicie, bo funkcjonuje już od 22 lat.

– Młodzież ma okazję nie tylko poznać ofertę edukacyjną, zasady rekrutacji, kierunki kształcenia. Myślę, że to pomoże im w wyborze dalszej drogi – zapewnia przedstawiciel organizatora, czyli Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie, Monika Szczerbacz.

Na co zwracać uwagę przy wyborze zawodu?

– Podczas wyborców zawodów pod uwagę bierzemy lokalny rynek pracy i szkoły zabezpieczające możliwości kształcenia – wyjaśnia Anna Malawska, doradca zawodowy pracujący w Powiatowym Urzędzie Pracy w Chełmie. – Od tego zależy bytność na rynku pracy lub w rejestrach osób niezatrudnionych. Poradnie psycho-pedagogiczne czy OHP pomagają dzieciom w wyborze.

– Podstawowymi pytaniami przez wyborem zawodu są: czy znam siebie, co potrafię i czy to lubię – uważa Jan Daruk, psycholog, doradca zawodowy. – Ważna jest również wiedza o zawodach – na czym polegają i co wiąże się z ich wykonywaniem. Jeżeli wiedza o sobie pasuje do tego, co wiemy o zawodzie to osiągnęliśmy cel.

– Niektórzy już od 1 klasy gimnazjum wiedzą, do której pójdą szkoły i co chcą robić – zauważa Małgorzata Prokopiuk, doradca zawodowy. – Są też racy, który wahają się do samego końca, a ich wybór zależy od koleżanek czy rodziców

Jakie są typy młodzieży?

– Młodzież, która chce iść na studia wybiera licea, zaś ci, którzy chcą mieć zawód wybierają szkoły branżowe – zauważa Adam Kot, nauczyciel z II LO w Chełmie

– Chciałabym iść do technikum o profilu logistycznym, jednak w okolicy nie ma nic dla mnie, więc wybiorę liceum o profilu matematyczno-fizycznym – mówią uczniowie. – Jeszcze rozważam między profilem ekonomia, a bankowość i finanse. Ja idę do liceum o profilu humanistycznym, później chcę iść na studia o profilu psychologia.

– Zdarzają się uczniowie z pomysłem na siebie mocno oderwanym od rzeczywistości – nie posiadają predyspozycji do danego zawodu lub mają błędne wyobrażenie o nich – dodaje Jan Daruk.

Kogo potrzeba na rynku pracy?

– Wśród deficytowych zawodów są pielęgniarki i położne, kierowy samochodów ciężarowych i autobusów i kosmetyczki. Są też zawody nadwyżkowe, gdzie mamy mnóstwo: ekonomistów, pedagogów, pracowników administracji – mówi Anna Malawska.

Giełda szkół odbywa się w holu głównym hali sportowej chełmskiego MOSiR-u i potrwa do czwartku (15.03).

DoG

Fot. Dominik Gil

Exit mobile version