Katolicy odwiedzają Groby Pańskie

img 2773 3

W kościołach wierni modlą się przed Grobami Pańskimi. Zbudowano je w Wielki Piątek na pamiątkę śmierci Chrystusa na krzyżu. Ale Groby Pańskie dają także nadzieję i zwiastują niedzielne Zmartwychwstanie.

W kościele rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie grób ma charakter symboliczny. W centrum znajduje się figura Chrystusa owinięta w całun.

– Jest on niemym symbolem cudu, który dokonał się w czasie zmartwychwstania – mówi ksiądz Dariusz Bondyra, rektor kościoła pobrygidkowskiego w Lublinie. – Na tym całunie znajduje się oblicze Jezusa i na to wszystko pada kolor zielony, symbol nadziei. Biel całunu łączy się z niebieskim kolorem do nieba, bo drogą do Domu Ojca jest Jezus Chrystus, który powiedział: „Jestem drogą, prawdą i życiem”. Obok figurki zmarłego Chrystusa stoi Najświętszy Sakrament – realnie obecny Chrystus, który pozostał z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata.

Jutro (01.04) w grobie nie będzie już figury Jezusa, a Najświętszy Sakrament trafi do tabernakulum.

Tradycja strojenia Grobu Pańskiego istnieje od średniowiecza. W XVIII w. zwyczaj ten zanikł prawie w całej Europie. Zachował się tylko na terenie Austrii, Węgier, Polski i południowych Niemiec.

PaSe

ZOBACZ: Groby Pańskie w podlubelskich kościołach, 31.03.2018, fot. Piotr Michalski

Na zdj. Modlitwa przed Grobem Pańskim w lubelskich parafiach, 31.03.2018, fot. Mirosław Trembecki

Exit mobile version