Lublin: budżet obywatelski ze zmianami

budzet glownaklowfqwibgpc785hlxs 1

Piąta edycja budżetu obywatelskiego w Lublinie na nowych zasadach.  Zwiększenie kwoty projektu gwarantowanego, głosowanie na jeden  projekt duży i dwa małe oraz możliwość składania projektów wyłącznie przez Internet – to najważniejsze zmiany, wprowadzone po konsultacjach z mieszkańcami. 

Z 97 uwag, jakie wpłynęły do regulaminu nowego budżetu obywatelskiego, zostało uwzględnionych 64. W tym roku do 175 tysięcy złotych wzrosła kwota na projekty gwarantowane. Są one realizowane w każdej dzielnicy, z której żaden projekt nie przejdzie w głosowaniu ogólnym.

– W tym roku wystarczy złożenie wniosku za pomocą systemu elektronicznego. Nie trzeba już będzie go drukować i przychodzić do nas – dodaje dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublina, Piotr Choroś.

Projekty można zgłaszać na stronie www.obywatelski.lublin.eu. Nabór wniosków rozpocznie się już 15 marca i potrwa tradycyjne przez miesiąc. Tydzień później wszystkie rady dzielnic otrzymają wnioski, które dotyczą ich obszaru działania. Nowością w tym roku jest konieczność dołączenia do wniosku pisemnej zgody zarządcy terenu.

Głosowanie odbędzie się od 23 września do 10 października. Mieszkańcy będą mogli oddać swój głos na jeden duży i dwa małe projekty. Sposób głosowania pozostaje taki sam jak w roku ubiegłym.

Opłaca się zgłaszać projekty do budżetu obywatelskiego, gdyż od przyszłego roku, jak zapowiedział prezydent Lublina, aktywność mieszkańców będzie premiowana. Pięć najaktywniejszych dzielnic otrzyma na swoje propozycje większe środki.

ZAlew / JZoń / opr. ToMa

Fot. lublin.eu

Exit mobile version