Lublin: smog i jego konsekwencje

smog fot. w. pawlak 3

300 przedwczesnych zgonów i 2 miliardy złotych rocznie – to cena, jaką może ponieść Lublin i jego mieszkańcy w wyniku obecności smogu. Tak wynika z danych eksperckich opracowanych na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie i opublikowanych przez Lubelski Alarm Smogowy.

Do powstawania smogu prowadzi zarówno emisja grzewcza, jak i komunikacyjna oraz brak skutecznego systemu przewietrzania miasta. Inicjatywa zaleca włodarzom Lublina między innymi wprowadzenie pełnej kontroli nad wycinką drzew oraz obrotem pozyskanego z nich drewna. Rekomenduje również zwiększenie środków finansowych w budżecie do 2 milionów złotych rocznie na wymianę starych pieców i kotłów grzewczych.

Te propozycje lubelscy społecznicy kierują do tworzącego się w Lublinie panelu obywatelskiego, który ma się zająć zwalczaniem smogu. Panel utworzą mieszkańcy Lublina, którzy, po zapoznaniu się z głosami ekspertów i kilkutygodniowych dyskusjach, stworzą wiążące dla miasta rekomendacje służące poprawie jakości powietrza. Swoje pomysły na walkę ze smogiem może przesyłać każdy na adres obywatelski@lublin.eu.

ZAlew

Fot. Weronika Pawlak

CZYTAJ: Henryk Kowalczyk: Walka ze smogiem potrwa 10 lat

Exit mobile version