Dziś (12.03) obchodzony jest Światowy Dzień Matematyki. Święto ma pokazywać korzyści płynące ze znajomości tego przedmiotu. Te dostrzega coraz więcej Polaków – wynika zbadań socjologicznych. 56% rodaków lubi matematykę, największy wskaźnik sympatii, deklarują respondenci między 25 a 34 rokiem życia. Coraz większa popularnością cieszą się też wszelkiego rodzaju łamigłówki logiczne i gry liczbowe.
– Znajomość matematyki jest przydatna w wielu dziedzinach życia, także w codziennych sytuacjach – przekonują studenci Koła Dydaktyków Matematyki UMCS. – Najlepszym przykładem tego, że matematyka przydaje się na co dzień jest… zamawianie pizzy. Każdy chce zamówić średnią, bo wydaje się proporcjonalna. Ja wtedy liczę pole pizzy, dzielę na kawałki i przeliczam cenę. Tak samo jest z promocjami – rzucamy się na 10%, ale okazuje się to nie być dla nas korzystne.
– Zainteresowanie wynika z rzeczywistego zapotrzebowania na ludzi z wykształceniem ścisłym na rynku pracy – zauważa Mariusz Bieniek, dyrektor Instytutu Matematyki UMCS. – Są potrzebni do analizowania ogromnych zbiorów danych statystycznych finansowych czy giełdowych. Matematyka postrzegana jest jako trudna i nieprzystępna, ale posiada ona wewnętrzną, przejrzystą strukturę.
Matematyka jest dla… ludzi
– Nic nie porządkuje umysłu tak, jak poznanie matematyki. Nawet humaniści jej używają. Często mówimy, że mamy „dwie alternatywy”, ale logicznym jest, że alternatywa jest jedna, możemy zaś mieć więcej możliwości – zauważają studenci.
– Matematyka często występuje w życiu codziennym, ale nie zdajemy sobie z tego sprawy np. dokładność urządzeń GPS zawdzięczamy teorii względności Einsteina, a ta została odkryta dzięki czystej matematyce – wyjaśnia Mariusz Bieniek. – Instytut Matematyki realizuje projekt „Matematyka dla każdego”, który ma ocieplić jej wizerunek. Organizujemy m.in. obchody Dnia Liczby Pi, która ma w przybliżeniu 3,14. Marzec to 3 miesiąc, wiec 14 dnia jest Światowy Dzień Liczby Pi.
Szczegóły dotyczące projektu „Matematyka dla każdego” oraz Dnia Liczby Pi, można znaleźć na stronie internetowej mdk.umcs.pl. Aktualnie na UMCS kierunki matematyczne studiuje ok. 300 osób.
SuPer
Fot. pexels.com