Uczestnicy „Misterium Światła i Ciemności” upamiętnili społeczność żydowską żyjącą w Lublinie przed wojną. Zgromadzeni w Bramie Grodzkiej wspólnie odczytali listę zawierającą nazwiska ostatnich mieszkańców getta.
– Po tych dawnych mieszkańcach Lublina nie ma nagrobków, zostały tylko ich imiona i nazwiska – mówi Bartosz Gajdzik z Ośrodka „Brama Grodzka-Teatr NN”. – Wykorzystaliśmy tę listę, by poprzez proces czytania stworzyć przestrzeń pamięci, by wypowiadane nazwiska przypominały nam o tych, którzy kiedyś tutaj mieszkali.
Misterium zakończyło wygaszenie świateł na terenie dawnej dzielnicy żydowskiej. W wydarzeniu wzięli udział m.in. uczniowie lubelskich szkół. – Było to dla mnie wielkie przeżycie, tak bardzo realne. Łatwo mówić w szkole o getcie, ale gdy słyszymy imiona i nazwiska ludzi, którzy zginęli to nas dotyka.
„Misterium Światła i Ciemności” jest organizowane co roku przez Ośrodek „Brama Grodzka-Teatr NN”. Upamiętnia ono likwidację lubelskiego getta na Podzamczu. Wydarzenia z 16 marca 1943 roku były początkiem akcji Reinhardt, czyli zagłady społeczności żydowskiej na terenie Generalnego Gubernatorstwa.
MaK
Misterium Światła i Ciemności, Lublin, 16.03.2018, fot. Piotr Michalski