NIK alarmuje: brakuje diabetologów, a liczba pacjentów rośnie

laboratory 2815631 960 720

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący stanu diabetologii w Polsce. Raport obejmuje 4 województwa: kujawsko-pomorskie, małopolskie, warmińsko-mazurskie i lubelskie.

Na terenie województwa lubelskiego kontrola objęła 6 placówek. – Były to 3 SPZOZ w Łęcznej, Krasnymstawie i Dęblinie oraz NZOZ Szpital Wojewódzki im. kard. Wyszyńskiego w Lublinie i Instytut Medycyny Wsi w Lublinie – mówi Edward Lis, dyrektor lubelskiego oddziału Najwyżej Izby Kontroli.

Zastrzeżeń jest wiele

Oceniana była m.in. profilaktyka oraz leczenie przedszpitalne. – Sytuacja nie wygląda dobrze ani w skali kraju, ani województwa. Ustalenia pokazują, że nie przeprowadzano z pacjentami pełnego wywiadu o ich stanie zdrowia oraz problemach medycznych istotnych dla diagnozowania cukrzycy. Nie wykonywano badań przesiewowych dla osób z grupy ryzyka, nie wykonywano z określoną częstotliwością wszystkich obowiązkowych badań diagnostycznych i nie kierowano pacjentów na konsultacje specjalistyczne. Były też sytuacje, które stwierdziliśmy w ramach kompleksowej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, iż lekarze nie wywiązywali się z obowiązku kierowania pacjentów na wszystkie wymagane w ciągu roku badania diagnostyczne i konsultacje specjalistyczne. Stwierdziliśmy także naganne sytuacje, iż dni i godziny funkcjonowania poradni nie były prawidłowo prowadzone.

Problemy są już znane

Raport NIK-u przestawia problemy, o których środowisko diabetologiczne od dawna informowało. Warto też zwrócić uwagę na brak edukatorów. – Niedostatek lekarzy, brak refundacji leków nowych grup, w tym leków inkretynowych – zaznacza dr Ewa Skokowska, konsultant ds. diabetologii województwa lubelskiego. – Brakuje nam edukatorów, czyli osób, które znają odpowiednie przygotowanie. Zwykle są to pielęgniarki wspierające diabetologów w opiece.

Lepszą ocenę uzyskały dwie placówki zajmujące się hospitalizacją. Szpital Specjalistyczny im. kard. Wyszyńskiego oraz Instytut Medycyny Wsi w Lublinie. – Nasza ocena obu jednostek jest dobra. W obu prawidłowo zorganizowano leczenie, zajmowali się nim lekarze specjaliści w zakresie chorób wewnętrznych, byli też zatrudnieni lekarze z dodatkową specjalizacją w zakresie diabetologii. W obu jednostkach pacjentom w czasie hospitalizacji zapewniono dobrą obsługę pozostałego personelu m.in. pielęgniarek posiadających przeszkolenie, byli zatrudnienie wykwalifikowani dietetycy oraz zapewniono dostęp do konsultacji psychologicznej.

Lubelskie się wyróżnia

Warto dodać, że lubelskie wyróżnia się pozytywnie na tle pozostałych województw pod względem wskaźnika liczby diabetologów na liczbę mieszkańców. Jednak problemem pozostaje skupienie lekarzy specjalistów w dużych miastach i ich niedobór w mniejszych miejscowościach.

Na 25 tysięcy mieszkańców Polski wskaźnik liczby diabetologów powinien wynosić 1. Tylko 4 województwa spełniają ten wymóg, w Lubelskiem wskaźnik jest nieco wyższy i wynosi 1,04.

MaK

Fot. pixabay.com

Exit mobile version