Proceder wyłudzania wiz pod pretekstem podejmowania pracy przez cudzoziemców wzięła pod lupę lubelska delegatura Najwyższej Izby Kontroli. Sprawdzono obszar działania placówki straży granicznej w Lublinie i Konsulatu Generalnego RP w Łucku.
W 2014 roku zostało wydanych ponad 25 tysięcy oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca. W 2016 r. – ponad 66 tys. Natomiast liczba zezwoleń na pracę wyniosła odpowiednio: 518 i 850, czyli niewiele ponad procent oświadczeń.
W 2016 roku straż graniczna skierowała wnioski o ukaranie 60 pracodawców nielegalnie powierzających wykonywanie pracy. Wysokość grzywien nałożonych na pracodawców wyniosła 181 tys. zł, a na cudzoziemców prawie 91 tys. zł.
Pogranicznicy wszczęli 19 postępowań przygotowawczych. W jednym przypadku postępowanie dotyczyło podrobionego oświadczenia dla obywatelki Ukrainy.
Z pięciu postępowań z 2015 r. dwa dotyczyły próby przekroczenia granicy RP z podrobionymi oświadczeniami, a trzy podrobionych podpisów na umowach zlecenia
Z trzynastu postępowań przeprowadzonych w 2016 r., cztery dotyczyły poświadczenia nieprawdy w celu wyłudzenia z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego zezwoleń na pracę, pięć – poświadczenia nieprawdy, oraz cztery – posługiwania się podrobionymi oświadczeniami dla obywateli Ukrainy w celu wyłudzania wiz.
PaSe
Fot. www.nik.gov.pl