Nowy klaster międzymiastowy ułatwi współpracę gospodarczą i naukową

iasto

Lublin, Radom i Starachowice będą współpracować w obszarze przemysłu motoryzacyjnego i maszynowego. Władze Lublina podpisały list intencyjny w tej sprawie. Powołany klaster ma ułatwić współpracę między producentami, dostawcami oraz instytucjami z sektora nauki oraz techniki.

– Chcemy sięgnąć do tradycji gospodarczych naszych miast, ale celem jest efektywna produkcja – mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. – Myśląc o rozbudowie więzów kooperacyjnych, powiązaniu zaplecza naukowo-badawczego i firm zaczyna przynosić bardzo dobre efekty.

Przykładem miasta, które z sukcesem odbudowuje przemysł motoryzacyjny są Starachowice.

– Po upadku zakładów FSC zatrudniających 20 tysięcy osób powstał ogromny problem na rynku pracy, teraz to się zmienia  – mówi prezydent Starachowic, Marek Materek. – Firma Mann produkująca niskopodłogowe autobusy ekologiczne dla polskich i europejskich miast robi je w Starachowicach. Drugą firmą, działającą w tej branży jest PKC Group, która produkuje wiązki elektryczne dla samochodów i zatrudnia ok. 2 tysiące osób.  

Za sprawą klastra Lublin, Radom i Starachowice mają mieć większą szansę na pozyskanie nowych technologii, dostawców oraz korzystanie z infrastruktury jednostek naukowych.

MaK

Fot. lublin.eu

Exit mobile version