PGE Dystrybucja już dba przyszłych pracowników

PGE Dystrybucja już myśli o przyszłych pracownikach. Podczas lubelskich Targów Edukacyjnych spółka podpisała listy intencyjne ze szkołami zawodowymi z województw lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Organizowane będą klasy patronackie, staże i praktyki.

O szczegółach porozumienia mówi prezes zarządu PGE Dystrybucja Wojciech Lutek. – Obecnie są masowe wyjazdy za granice, gdzie są oferty bardziej atrakcyjne niż w Polsce. Lepsze zarobki są nęcące dla młodzieży, a w Polsce zaczynamy borykać się z brakiem fachowych rąk do pracy. Jako PGE Dystrybucja do 2020 roku odejdzie na emeryturę ok. 50% zasłużonych pracowników -elektromonterów. Obecnie mamy ok. 5 tysięcy elektromonterów, zarząd podjął uchwałę o stażach i praktykach dla młodzieży uczącej się w szkołach zawodowych. Drugą kwestią jest przejmowanie najlepszych absolwentów do pracy w PGE, współpraca będzie polegała na dofinansowaniu, tworzeniu pracowni elektrotechnicznych, dostarczeniu pomocy dydaktycznych.

– Od początku współpracujemy w zakresie realizacji praktyk zawodowych i staży wakacyjnych, ale też doposażenia szkoły w odpowiednie pomoce dydaktyczne – Anna Smolińska, Zespół Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego w Lublinie. – W szkole uczą się zawodu pod okiem dobrze wykształconej kadry pedagogicznej, zaś w zakładach pracy uczniowie poznają system danej firmy i mają szansę na rzetelne przygotowanie do pracy w tak dużej firmie.

– Praktyki będą polegały na zobaczeniu, jak się kładzie kable, buduje linie wysokiego i średniego napięcia oraz zapoznaniu z nowoczesnymi technologiami – Władysław Turek, dyrektor generalny PGE Dystrybucja o. Rzeszów. – Wielu obecnych uczniów i praktykantów może znaleźć u nas pracę.

– Interesuje mnie ten zawód i rzadko spotyka się bezrobotnego elektryka – mówią uczniowie Zespołu Szkół Energetycznych w Lublinie. – Jeżeli ktoś ma pojęcie o zawodzie i chce pracować to nie ma możliwości, by pracy nie znalazł. Tutaj najważniejszym aspektem jest dobra praca.

– W ten sposób staramy się zabezpieczyć przyszłość energetyki. Będziemy potrzebować wielu rąk do pracy. Wzrost 1% PKB to ok. 3 mld inwestycji w energetykę, a ktoś musi je wykonać – dodaje Wojciech Lutek.

Umowa została zawarta z 8 szkołami. Z naszego regionu są to Zespół Szkół Energetycznych w Lublinie, Zespół Szkół technicznych w Puławach, Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Białej Podlaskiej oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Zamościu.

PaSe

Fot. Targi Edukacyjne, Lublin, 16.03.2018, fot. Piotr Michalski

Exit mobile version