W Polsce wzrasta liczba młodych osób, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z problemami psychologicznymi. W roku 2017 doszło do 115 samobójstw nastolatków. Skąd to się bierze? Według gościa porannego programu Radia Lublin – prof. Violetty Tuszyńskiej (na zdj.) – jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest depresja.
– Drugą, o wiele ważniejszą, są dramatyczne zmiany stylu życia, jakie obserwujemy w XXI wieku. (…) Myślę, że rodzice dostosowali się aż za dobrze do tych czasów, które paradoksalnie nazwę „czasami możliwości”. (…) Stworzyła się przestrzeń „ja mogę” coś osiągnąć, bylebym tylko chciał – w efekcie rodzą się tendencje rywalizacyjne, w pewnych środowiskach kładziony jest bardzo duży nacisk na osiągnięcia i być może część osób wrażliwszych, dysponujących słabszym typem układu nerwowego, osobowości płaci wysoką cenę za tego rodzaju sytuację społeczną, w jakiej się nagle znalazły – mówi specjalistka.
Jak pomóc młodym? Według prof. Tuszyńskiej przede wszystkim powinniśmy słuchać – nie żałować czasu na kontakt z dzieckiem. Kolejną ścieżką jest udanie się do specjalisty – psychologa, czy psychiatry dziecięcego, którzy są w tym aspekcie doskonale wyszkoleni i mogą pomóc nam przezwyciężyć problemy.
WB / SzyMon
Fot. Weronika Pawlak