Wielki Czwartek – dzień ustanowienia kapłaństwa

kaplanstwa

Dziś Wielki Czwartek. Wieczorem Kościół rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego. To dla chrześcijan trzy najważniejsze dni w roku. W tym okresie celebrują oni mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Triduum Paschalne rozpoczyna wieczorna msza Wieczerzy Pańskiej, a kończy sobotnia Liturgia Wigilii Paschalnej.

Wielki Czwartek to dzień, w którym nie odprawia się w parafiach porannych mszy. Natomiast msza wieczorna ma charakter bardzo uroczysty. Jest dziękczynieniem za ustanowienie sakramentów kapłaństwa i Eucharystii – mówi franciszkanin ojciec doktor Andrzej Prugar. Przed południem biskupi i kapłani spotykają się w katedrze na Mszy Krzyżma. Wówczas biskup poświęca oleje używane później do sprawowania sakramentów. 

Wielki Piątek

Wielki Piątek to w Kościele dzień adoracji Krzyża, na którym zawisło ciało Jezusa. Tego dnia nie sprawuje się mszy. Wierni cały dzień poszczą i wstrzymują się od jedzenia pokarmów mięsnych. Podczas odprawianej tego dnia Liturgii Męki Pańskiej wierni słyszą opis męki Chrystusa i adorują krzyż – wyjaśnia ksiądz Przemysław Śliwiński rzecznik prasowy Archidiecezji warszawskiej.

Duchowny podkreśla, że te wydarzenia mają znaczenie także dziś. Benedykt XVI napisał : „To tam Jezus walczył, też za mnie”. Po adoracji krzyża wiernym udzielana jest Komunia Święta. Na koniec Najświętszy Sakrament w monstrancji przenoszony jest do Grobu Pańskiego. 

Wielka Sobota

W Wielką Sobotę od rana trwa święcenie pokarmów. Wieczorem rozpoczynają się obchody Liturgii Wigilii Paschalnej. Nie jest to zakończenie Wielkiej Soboty, ale liturgia sprawowana w Noc Zmartwychwstania. To najważniejsza msza w roku. Składa się z kilku części: Liturgii Światła, Liturgii Słowa, Liturgia Chrzcielnej i Eucharystii. Tej nocy chrześcijanie świętują Zmartwychwstanie. 

Czcimy nie tylko zmartwychwstanie Chrystusa, ale także nasze – podkreśla ksiądz Przemysław Śliwiński. Dotąd życie ludzkie kończyło się ze śmiercią teraz zyskujemy inną perspektywę.

Po zakończeniu Liturgii Wielkiej Soboty odbywa się procesja rezurekcyjna, podczas której niesiony jest Najświętszy Sakrament oraz figura zmartwychwstałego Chrystusa. 

IAR

Fot. archiwum

Exit mobile version