Wojewoda: 500 Plus przywrócił ludziom godność

dscn8838 2

Blisko 2,9 miliarda złotych trafiło do lubelskich rodzin w podczas dwóch lat funkcjonowania rządowego programu 500 Plus. Pieniądze przekazano dla blisko 140 tysięcy rodzin.

Program 500 Plus to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów polityki społecznej obecnego rządu. – Dzięki niemu zmieniamy rzeczywistość rodzin w całym kraju – mówi Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – Poprzez ten program pokazaliśmy, jak ważna jest polityka społeczna i pokazaliśmy, że nie może mieć tylko charakteru socjalnego, a prorodzinny, społeczny i może zmieniać życie obywateli.

Pozytywne strony 500 Plus

Pierwszym skutkiem programu 500 Plus było odwrócenie negatywnej tendencji polegającej na większej ilości zgonów niż urodzeń. W skali ogólnopolskiej w ubiegłym roku odnotowano 400 tysięcy urodzeń.

– Dane przedstawiane przez ZUS za pierwsze półrocze 2017 w stosunku do tego czasu w roku poprzednim mówią o tym, że w Lubelskiem urodziło się 1100 dzieci więcej, zaś w samym Lublinie o ponad 100 – Tomasz Pitucha, pełnomocnik wojewody lubelskiego ds. rodziny. – Możemy mówić, że tendencja została odwrócona.

Pieniądze pozwalają na godne życie

Pieniądze z programu pozwoliły wielu rodzicom na godne życie. – Mogą one w końcu normalnie funkcjonować – mówi wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. – Faktem jest wydobycie mieszkańców województwa lubelskiego ze skrajnego ubóstwa. Przejawia się to w radykalnym spadku liczby osób, które uczestniczą w programach dożywiania dzieci czy korzystają z pomocy społecznej.  

O skuteczności programu mówią sami rodzice, którzy pobierają świadczenia. Wśród nich są Urszula i Daniel Jaroszowie, rodzice 6 dzieci. – Możemy godnie realizować życie rodzinne. Już po 3 miesiącach czuliśmy, że nasza rzeczywistość zaczyna inaczej funkcjonować.  Nie musimy oszczędzać na jedzeniu dla dzieci. Mogę kupować im wartościowe produkty – wyjaśniają.

Są też skrajne przypadki…

Przeciwnicy programu twierdzą, że w wielu przypadkach pieniądze są marnotrawione – przeznaczone na alkohol czy zachcianki dorosłych.  – Takie przypadki mają charakter marginalny – dodaje wojewoda. – Na 141 tysięcy rodzin, tylko w 1000 przypadkach zamieniano świadczenie pieniężne na rzeczowe z uwagi na to, że nie było one przeznaczane na wychowanie dzieci tylko inne cele związane z patologicznymi sytuacjami.

W województwie lubelskim w gminach wiejskich programem objętych jest 65% dzieci do 18 roku życia, zaś w gminach miejskich wskaźnik ten wynosi 51%. W samym Lublinie świadczenia z rządowego programu pobiera 23 tysiące rodzin, a w ciągu 2 lat trafiło do nich 347 milionów złotych.  

MaTo

Fot. lublin.uw.gov.pl

Exit mobile version