Zenon Brzuszko o planach Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady

gosc01

Województwo lubelskie ma nowego generała. Zenon Brzuszko (na zdjęciu), dowódca Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego otrzymał nominację na stopień generała brygady. Awans został wręczony w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

– Nasza brygada jest o tyle specyficznym tworem, że w jej składzie jest również państwo, które nie jest w strukturach NATO, czyli Ukraina – mówił Zenon Brzuszko w porannym programie Radia Lublin. – Do brygady afiliowanych jest ponad 4 000 żołnierzy z 3 państw: Litwy, Polski i Ukrainy.  Z Polski są to głównie żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, ale nie tylko. Z Ukrainy afiliowany jest Batalion Powietrzno-Desantowy, natomiast z Litwy – Batalion Zmechanizowany, tradycyjnie nazywany batalionem ułanów.

– Można powiedzieć, że brygada stanowi całość – zaznaczył Zenon Brzuszko. – Byliśmy certyfikowani 1,5 roku temu i ciągle doskonalimy zarówno procedury, jak i nasze możliwości współdziałania i osiągania założonych celów, które zostały określone w momencie tworzenia brygady. W tej chwili na terytorium Ukrainy realizujemy szkolenie dedykowane dla batalionu ukraińskiego. Jest to szkolenie w okresie miesięcznym tak, aby przygotować dowództwo batalionu do realizacji zadań zgodnie z procedurami obowiązującymi w sojuszu. Ponadto planujemy i będziemy prowadzili dwa zasadnicze ćwiczenia – jedno wspólnie z kolegami ze Stanów Zjednoczonych, pod kryptonimem „Rapid Trident”, które będzie realizowane na terytorium Ukrainy. Drugie duże przedsięwzięcie to ćwiczenie realizowane wspólnie z kolegami z Kanady na terytorium Litwy pod kryptonimem „Maple Arch”. Głównym celem tych ćwiczeń będzie przede wszystkim przygotowanie ćwiczących pododdziałów do realizacji zadań zgodnie ze standardami NATO i procedurami naszej brygady.

– Relacje międzyludzkie w strukturach brygady są wzorowe. Myślę, że jest to efekt 2,5 roku doświadczenia. Dochodziliśmy do tego małymi krokami. Ludzie się rozumieją i bardzo szanują – mówił Zenon Brzuszko.

– 19 kwietnia przeprowadzimy sympozjum naukowe „Wspólne dziedzictwo, wspólne wyzwania”, gdzie naukowcy z trzech państw: Litwy, Polski i Ukrainy będą debatować na temat tego, jak historia naszych trzech narodów przekłada się na wspólne wyzwania na przyszłość. Myślę, że w tym również ma swój udział Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada – stwierdził gość Wojciecha Brakowieckiego.

WB (opr. DySzcz)

Fot. Weronika Pawlak

Exit mobile version