Zmarł Stephen Hawking. Miał 76 lat

hawk

Nie żyje brytyjski naukowiec Stephen Hawking (na zdjęciu). Miał 76 lat. O jego śmierci poinformował rzecznik rodziny. – Jesteśmy głęboko zasmuceni, że odszedł nasz ukochany ojciec – napisały dzieci naukowca Lucy, Robert i Tim we wspólnym oświadczeniu przekazanym przez brytyjską agencję Press Association.

Stephen Hawking był astrofizykiem, kosmologiem i fizykiem teoretykiem. Od młodości cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości jego ciała. – Mimo, że przez większość życia zmagał się z poważną chorobą jego dokonania dla nauki są niebywałe – ocenia prof. Jerzy Matyjasek z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Pojawiła się choroba, ale udało mu się pokonać te ograniczenia i skończyć studia, uzyskać stopień doktora. Później jego kariera rozkwitła. Cały czas miał coś ciekawego do powiedzenia i publikował bardzo interesujące, choć im był starszy tym bardziej kontrowersyjne, artykuły. Osobie z taką pozycją wolno być takim arbitrem i cenzorem. Mówił co mu się w fizyce podoba, a co mu się nie i w jakim kierunku ona powinna zmierzać – dodaje.

Z czego zasłyną Stephen Hawking? – Jeżeli badamy równania, które opisują ewolucję naszego wszechświata i zaczniemy to robić jakby do tyłu, czyli zastanawiamy się skąd przyszliśmy i jak to się stało, że nasz wszechświat zaistniał, to z punktu matematycznego ten wszechświat powinien być na samym początku skoncentrowany w bardzo małym obszarze, który nazywamy osobliwością. Hawking dowiódł, że taka osobliwość początkowa miała miejsce. To był jego pierwszy, wybitny rezultat – tłumaczy prof. Matyjasek.

W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery zajmował się głównie czarnymi dziurami i grawitacją kwantową. Opracował wspólnie z Rogerem Penrose’em twierdzenia odnoszące się do istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie, znane dziś jako promieniowanie Hawkinga.

Stephen Hawking został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego oraz Order of the Companions of Honour. Jego publiczne wystąpienia i książki popularnonaukowe, w których omawia współczesną kosmologię i własne odkrycia, uczyniły z niego akademicką sławę. „Krótka historia czasu” jego autorstwa znajdowała się na liście bestsellerów „British Sunday Times” przez rekordowy okres 237 tygodni.

IAR

Fot. Lwp Kommunikáció/ flickr.com

Exit mobile version