Zmiany w budżecie obywatelskim. Wciąż można zgłaszać swoje projekty

miasto 15

Zbliża się termin zgłaszania przez mieszkańców Lublina projektów do budżetu obywatelskiego. Zwiększenie kwoty projektu gwarantowanego do 175 tysięcy złotych, głosowanie na 1 projekt duży i 2 małe oraz możliwość składania projektów wyłącznie przez Internet – to najważniejsze zmiany V edycji Budżetu Obywatelskiego Lublina.

– Warto  zgłaszać projekty oraz głosować, ponieważ aktywność mieszkańców będzie premiowana – podkreśla Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej w Lublinie. – W systemie głosujący wskaże swoją dzielnicę. Na tej podstawie jesteśmy w stanie wychwycić, w której dzielnicy zagłosowało najwięcej osób. W kolejnym roku, dla pięciu najaktywniejszych, rady będą miały do dyspozycji kwotę swojego budżetu powiększoną o 50%. Myślę, że to znacząca zachęta do aktywności w głosowaniu.

– Powinniśmy głosować, bo to od nas zależy na co będą wydane pieniądze. Jeśli ludziom pozwoli się decydować, co zostanie zrobione, to później będą bardziej o to dbać – uważają lublinianie.

– Mieszkańcy sami widzą, że nie jest to prosty mechanizm, by zmienić pewne rzeczy w mieście. Budżet miasta nie jest z gumy, a potrzeb jest bardzo dużo. Często mieszkańcy upatrują szansy realizacji danej inwestycji w budżecie obywatelskim. Pule środków dzielone są na małe i duże. Duże projekty to 1,2 mln zł –  to znacząca kwota na działania jak: poprawa drogi osiedlowej czy remont zabytku. Zmobilizujmy się z sąsiadami, rodziną i znajomymi – trzeba przekonać kilkaset osób, by w budżecie zagłosowały np. na plac zabaw czy boisko. Nie trzeba wychodzić z domu, wystarczy zalogować się i oddać głos.

Remont szkoły z budżetu

– W ubiegłym roku zgłaszałyśmy projekt do budżetu obywatelskiego, remontujemy szkołę i z ogromnym zaskoczeniem przyjęłyśmy wiadomość, że nasz projekt wygrał – przyznaje siostra Piotra Agnieszka Janiec, Urszulanka Unii Rzymskiej, pracująca w Szkole Sióstr Urszulanek w Lublinie. – Zgłaszając się do budżetu wiedziałyśmy, że to duża szansa dla nas. Angażowali się rodzice, znajomi, przyjaciele i dzieci. Dzięki otrzymanym pieniądzom pomieszczenia klasztorne chcemy przemienić na pomieszczenia szkolne, by dzieci mogły uczyć się w lepszych warunkach. Jesteśmy przekonane, że inicjatywa budżetu obywatelskiego jest bardzo cenna i zachęcamy, by brać w tym udział. Są to konkretne pieniądze, które można bardzo dobrze spożytkować.

Nabór wniosków rozpocznie się 15 marca i potrwa do 15 kwietnia. Adres strony internetowej , gdzie można zgłaszać projekty, to www.obywatelski.lublin.eu. Na początku czerwca poznamy wyniki oceny formalnej zgłoszonych projektów. Głosowanie, podobnie jak w roku ubiegłym, odbędzie się od 23 września do 10 października.

SuPer

Fot. lublin.eu

Exit mobile version