Na dziedzińcu warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego uhonorowano Żołnierzy Wyklętych. Minister obrony wręczył kombatantom podziemia antykomunistycznego nominacje na wyższe stopnie wojskowe i medale.
W Warszawie odbywają się centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bierze w nich udział prezydent Andrzej Duda. W Lublinie z kolei uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przy tablicy z nazwiskami więźniów Zamku Lubelskiego, torturowanych i pomordowanych od 1944 do 1954 roku.
– Bardzo się cieszę, że mogę tu być i to w stopniu oficerskim – mówi były więzień Zamku Lubelskiego, major Marian Chmielewski. – Jakby mi ktoś powiedział w 1946/7 roku, że ja tu będę, to bym powiedział, że jest głupi. Moim marzeniem nie było wyjść na wolność, założyć rodzinę, tylko najeść się chleba pod dostatkiem.
– To jest wstyd, że dopiero po raz ósmy obchodzimy święto Żołnierzy Wyklętych – podkreślał w swoim wystąpieniu wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek. – Ci, którzy wcześniej z bronią w ręku przez kilka lat zwalczali nazizm niemiecki, Holokaust popełniony przez Niemców, ci sami, którzy powinni odebrać właściwą sobie nagrodę, tutaj, na Zamku Lubelskim byli torturowani i zabijani.
O godzinie 13.00 w Sali Akcji Katolickiej przy parafii świętej Rodziny w Lublinie odbyła się konferencja historyczna. Podczas spotkania zostały wręczone medale Pro Patria – między innymi członkom Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym.
Wieczorem ulicami Lublina przejdzie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
– Proszę pamiętać komu poświęcony jest ten marsz – apeluje wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, który zapowiedział swój udział w marszu. – Apeluję do wszystkich uczestników marszu o zachowanie odpowiedniej powagi. Bo dzisiaj antypolonizm, który się ujawnił, może sugerować różnego rodzaju prowokacje. Chciałbym zaapelować do wszystkich uczestników, aby nie wznosić jakichkolwiek okrzyków i nie nosić transparentów lub też zwracać uwagę na takie okrzyki i transparenty, które mogłyby sugerować, że wśród uczestników Marszu Żołnierzy Wyklętych są jacyś antysemici albo ludzie, którzy niegodnie czczą pamięć Żołnierzy Wyklętych.
Marsz rozpocznie się na placu Litewskim po godzinie 17.00. Jego uczestnicy przejdą na plac Zamkowy, gdzie zaplanowano przemówienia weteranów o godzinie 18.30.
ZAlew
Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Lublin, 01.03.2018, fot. Mirosław Trembecki
CZYTAJ:
Dr Sławomir Poleszak o Żołnierzach Wyklętych
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w regionie
Pliki:Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie – program obchodów