Bohaterem „Wieczoru z reportażem historycznym”, w 13 rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II, będzie błogosławiony Kościoła Katolickiego ks. Zygmunt Pisarski, beatyfikowany 13 czerwca 1999 r. przez papieża Jana Pawła II.
30 stycznia 1943 r. w Gdeszynie (w połowie drogi między Zamościem a Hrubieszowem) hitlerowcy, w odwecie za atak oddziałów AK na wieś zamieszkiwaną przez kolonistów niemieckich, brutalnie zamordowali ks. Zygmunta Pisarskiego i kilkunastu Ukraińców. Prześladowany wcześniej przez nacjonalistów ukraińskich, ksiądz (wyrzucony z kościoła, który zamieniono na prawosławną cerkiew), nie wydał ich Niemcom nawet w obliczu swojej i ich śmierci. Pochowany został przez wyznaczonych do tego 7 mężczyzn. Uroczystego pogrzebu, któremu przewodniczył późniejszy Prymas Tysiąclecia, ks. biskup Stefan Wyszyński, doczekał się dopiero w 1948 roku.
Błogosławionego ks. Zygmunta Pisarskiego wspominają świadkowie dramatycznych wydarzeń z 1943 roku, uczennice i mieszkańcy wsi. Zaś o tym, jak postać księdza „żyje”, w okolicy mówią: nauczyciele, miejscowy proboszcz i mieszkające w Gdeszynie Ukrainki.
W audycji głos zabrali:
– Ks. Ryszard Franciszek Ostasz – proboszcz parafii w Gdeszynie w Sanktuarium Błogosławionego Zygmunta Pisarskiego;
– Anna Soroka – była nauczycielka historii w szkole w Gdeszynie;
– Stanisława Stopyra – pamiętająca ks. Pisarskiego;
– Teresa Pyś, Zofia Pyś, Henryk Soroka, Tadeusz Rypiński – mieszkańcy Gdeszyna;
– Urszula Bajwoluk – kierowniczka szkoły podstawowej w Gdeszynie;
– Nadzieja Szmit i Oksana Zatorski – Ukrainki mieszkające w Gdeszynie.
Po 20.00 zaprasza – Mariusz Kamiński.
Fot. Środowiskowy Dom Samopomocy Imienia Błogosławionego Księdza Zygmunta Pisarskiego w Krasnymstawie