11 kwietnia – Dzień Radia

audio 931950 960 720

Dziś (11.04.) świętują radiowcy. Uważnych Słuchaczy może to zdziwić, bo nie tak dawno – 13 lutego – też życzenia przyjmowali ludzie związani z radiem. A są to dwa oddzielne święta – w lutym obchodzimy Światowy Dzień Radia, a w kwietniu Dzień Radia w Polsce.

Ich geneza jest różna, ale z pewnością łączą je Słuchacze, którym fale radiowe towarzyszą rano i wieczorem, w samochodzie i w pracy.

Mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej zapytaliśmy o to czego słuchają najczęściej oraz kiedy i gdzie słuchają radia. – Najczęściej rano, jak jadę do pracy i w domu przy obiedzie. Interesują mnie wiadomości oraz informacje sportowe. Słucham też pogody i muzyki, najchętniej polskiej – mówili.

– Światowy Dzień Radia ma wymiar instytucjonalny. Stanowi wyraz hołdu dla tego medium w jego popularności i fenomenie oddziaływania społecznego, natomiast Dzień Radia w Polsce został ustanowiony na pamiątkę początków radia w naszym kraju – wyjaśnia różnicę pomiędzy obu świętami, prof. Irena Hofman, dziekan Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

– Dokładnie 11 kwietnia 1923 roku członkowie Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego podpisali dokument do ustawy radiotelegraficznej, który uruchomił całą skomplikowaną procedurę, umożliwiającą powstanie polskiej radiofonii. A  potem, w 1925 roku, ruszyła pierwsza rozgłośnia radiowa w naszym kraju – informuje dr hab. Grażyna Stachyra z Zakładu Komunikacji Społecznej UMCS.

A początek polskiej radiofonii nastąpił dokładnie 1 lutego 1925. Wówczas inż. Roman Rudniewski powiedział po raz pierwszy do mikrofonu: „Tu Próbna Stacja Radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, fala 385 metrów”.

– Radio po prostu towarzyszy człowiekowi. Potrzebujemy kogoś, kto będzie do nas mówił. To takie medium, który pozwala koncentrować się na innych czynnościach bez szkody dla nich. Jednocześnie pełni liczne funkcje: edukacyjną, kulturotwórczą. Z radia dowiadujemy się o wielu ciekawych rzeczach – dodaje Grażyna Stachyra.

Polskie Radio jest tylko kilka lat młodsze od najstarszej stacji radiowej na świecie, która zaczęła nadawać w 1920 roku w Pittsburghu w Stanach Zjednoczonych.

Natomiast Polskie Radio Lublin we wrześniu ubiegłego roku świętowało jubileusz 65-lecia. 20 września 1952 roku Adam Tomanek na antenie naszej rozgłośni powiedział po raz pierwszy „Halo, tu Polskie Radio Lublin”. 

MaK / TsF / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version