Twórczość Grażyny Chrostowskiej wypełni wieczór z cyklu „Wieczne Czytanie” w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin. Grażyna Chrostowska to poetka urodzona w 1921 roku w Lublinie, rozstrzelana przez Niemców w 1942 roku w Ravensbrück. Jest nazywana lubelską reprezentantką pokolenia Kolumbów. Uwięziona w 1941 roku, po pobycie w lubelskich więzieniach „Pod Zegarem” i na Zamku trafiła do obozu w Ravensbrück. Większość jej zachowanych do dziś wierszy powstała podczas pobytu w więzieniu i obozie. Przechowane zostały w postaci grypsów i w pamięci koleżanek. Dziś Chrostowska uchodzi za ostatnie ogniwo awangardy lubelskiej. O jej twórczości opowie i zaprosi na spotkanie Jarosław Cymerman.
Galeria Piękno Panie (Jezuicka 17 w Lublinie) kontynuuje poszukiwania awangardy fotografii i rozpoczyna cykl zatytułowany: „Sztuka w dialogu”. 20 kwietnia o godz. 19.00 otworzy wystawę Sergey Melniczenko. To fotograf młodego pokolenia z Kijowa, który pracuje w Pekinie i eksperymentuje m.in w fotografii dokumentalnej. W Lublinie pokazane zostaną jego dwa projekty: „Loneliness online” i „Polaroids from China”. W zapowiedzi czytamy m.in.: „Samotność – zjawisko społeczno-psychologiczne, stan emocjonalny związany z brakiem krewnych, pozytywnych związków emocjonalnych z ludźmi i / lub strachem przed ich utratą w wyniku wymuszonej lub mającej psychiczne przyczyny izolacji społecznej.” Zdjęcia do projektu „Loneliness online” zostały stworzone za pomocą telefonu komórkowego z 3,2 megapikselową kamerą, monitorem i „Google”. O wystawie opowie Małgorzata Karwicka.
W programie wró18 kwietnia 1959 roku w nowojorskim „Forwerts” ukazał się pierwszy odcinek powieści Isaaca Bashewisa Singera „Sztukmistrz z Lublina”. Autor uczynił jej bohaterem Jaszę Mazura, sztukmistrza pochodzącego z Lublina. Po otrzymaniu przez I. B Singera w roku 1978 Nagrody Nobla i przetłumaczeniu książki na kilkadziesiąt języków Jasza stał się najsłynniejszym w świecie Lublinianinem. Fakt pierwszej publikacji powieści stał się powodem organizacji wyjątkowych Urodzin, przygotowywanych od kilku lat wspólnie przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” i Restaurację „Hades Szeroka”. Na tegoroczne urodziny (18 kwietnia o godz.19.00) zaprosi Witold Dąbrowski.
Wrócimy do spotkania w Teatrze Starym, poświęconego coraz częstszej tęsknocie za spokojem. Marek Miller dziennikarz, reportażysta, pisarz i scenarzysta, założyciel Laboratorium Reportażu oraz Piotr Stankiewicz autor „Sztuki życia według stoików” zastanawiali się, od czego zależy nasz spokój? Co mu zagraża? Jak go osiągnąć? Czy wszyscy tęsknią do spokoju? Czy spokój może być sposobem radzenia sobie z trudnymi sytuacjami? Czy spokój to dobry temat dla reportera?
Tuż po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Fot. DySzcz