22.04.2018 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

img 1410

W Galerii Labirynt w Lublinie Ośrodek Książki Obrazkowej Miejskiej Biblioteki Publicznej pokazuje wystawę zatytułowaną „Cudowna podróż. Janusz Grabiański. Ilustracje”. Janusz Grabiański (1929-1976) to malarz, grafik, ilustrator książek dla dzieci i dorosłych. „Zaproponował czytelnikom bardzo osobistą i ponadczasową kreację świata, która pod czujnym okiem odbiorców ciągle żyje i nabiera nowych barw. Imponujący dorobek krótkiego życia artysty, oparty na technice akwareli, zachwyca niezmiennie od półwiecza perfekcją wykonania, świeżością, bogactwem mieniących się barw. Jego twórczość została wpisana do kanonu polskiej szkoły ilustracji. Artysta doceniony i nagradzany w Polsce, współpracował również z wydawnictwami, m.in. w Austrii, USA. Lekkimi pociągnięciami pędzla wyczarował niezapomnianą Rudzię, Rogasia, chorego kotka, sierotkę Marysię z krasnoludkami, bohaterów Elementarza Mariana Falskiego, całą galerię wspaniałych dynamicznych zwierząt i roślin.” – mówi dr Krystyna Rybicka, kuratorka ekspozycji. Na wystawie w Galerii Labirynt – Plaza, dzięki uprzejmości Joanny Grabiańskiej, wdowy po artyście, jest prezentowana kolekcja prac, która nie była do tej pory nigdzie pokazywana: komplet oryginałów ilustracji do Cudownej podróży Selmy Lagerlöf oraz makiety znaczków pocztowych i plakatów. Gośćmi nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” będą dr Krystyna Rybicka i wdowa po artyście, Joanna Grabiańska.

W ramach cyklu „T1A” w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin zaprezentowane zostaną 25 i 26 kwietnia cztery monodramy, w których zobaczymy: Irenę Jun, Petera Čižmára, Aleksandras Rubinovas i Birute Mar. O przedstawieniach opowie Mateusz Nowak.

Snobizmy i obyczaje ostatniej dekady zostały przez zespół internetowego magazynu dwutygodnik.com określone wspólnym tytułem Delfin w malinach. Jaki jest ten nowy polski smak? Czy snobizm jest nieśmiertelny? Jak się zmienia? Co na tej podstawie można powiedzieć o zmianach, jakim podlega społeczeństwo? Jakie będą snobizmy przyszłości? O tym w Teatrze Starym w Lublinie w cyklu „Bitwa o lietraturę” rozmawiali Zofia Król i Wojciech Burszta. Przypomnimy fragmenty spotkania.

26 kwietnia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbędzie się koncert okazji Dni Solidarności Międzypokoleniowej. O wydarzeniu opowiedzą Piotr Selim i Hanna Lewandowska.

Kagyuma, kobiecy kwartet wokalistek, które, jak czytamy w zapowiedzi – wspaniale harmonizują, śpiewając nie tylko polskie i zagraniczne covery, ale również własne kompozycje – wystąpi w środę w Teatrze Starym. Śpiewowi towarzyszy ciekawym instrumentarium (m.in. kalimba, tank drum, dzwonki, instrumenty perkusyjne i klawiszowe), Na koncert zaprosi Agata Usidus -Staręga.

Na zdjęciu: ilustracja Janusza Grabiańskiego w powieści „Cudowna podróż” Selmy Lagerlöf

Exit mobile version