Dziś przypada uroczystość liturgiczna świętego Wojciecha – biskupa i męczennika, który jest głównym patronem Polski (obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława). Został zamordowany przez pogan w Prusach podczas wyprawy misyjnej w 997 roku.
Duchowny żył w czasach niepodzielonego Kościoła, przed rozłamem chrześcijaństwa, dlatego jest nazywany „patronem duchowej jedności Europy”. W ikonografii święty Wojciech jest przedstawiany z orłem, paliuszem, wiosłem i włóczniami, od których zginął.
Ku czci Wojciecha zostały zrobione słynne drzwi gnieźnieńskie, na których w 18 obrazach-płaskorzeźbach, wykonanych w brązie, przedstawione są sceny z życia świętego.
Św. Wojciech jest patronem kościoła parafialnego w Górze Puławskiej. Nieopodal świątyni znajduje się drewniany krzyż, który około 1020 roku ustawiono na pamiątkę mszy świętej, odprawionej w tym miejscu przez biskupa Wojciecha. Od tego czasu krzyż był wielokrotnie wymieniany, zaś istniejący obecnie został ufundowany i poświęcony 13 września 1987 roku. Tradycyjnie w pierwszą niedzielę po 14 września, na wzgórzu przy krzyżu odprawiana jest msza święta.
IAR / opr. MatA
Fot. Wojciech Pokora