Jerzy Zyśko (na zdjęciu) otworzył w Muzeum Historii Miasta Lublina w Bramie Krakowskiej wystawę zatytułowaną „Ciche życie”. Związany z Lublinem artysta prezentuje na niej prace, z których najstarsza powstała tuż po ukończeniu szkoły plastycznej, a najnowsza kilka miesięcy temu. O powrocie do malowania i do koloru opowie w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
Ewę Kuryluk, która była gościem Teatru Starego w Lublinie zapytamy o to, jak wyobraża sobie przyszłość malarstwa.
Joanna Zętar i Grzegorz Jędrek z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” przyniosą do studia najnowsze numery pisma PA.RA. Wrócimy do spotkania z Wojciechem Orlińskim poświęconego Stanisławowi Lemowi, zapowiemy wydarzenia Miasta Poezji, poszukamy Mieszkań Poezji, a także przyjrzymy się historii studzienki, niewielkiego budynku, znajdującego się dziś na placu manewrowym dworca autobusowego w Lublinie. – Do II wojny światowej budka wodociągowa znajdowała się niemal w centrum dzielnicy żydowskiej, nieopodal skrzyżowania ulic Szerokiej i Ruskiej. W budynku zaopatrywano się w wodę najprawdopodobniej do zakończenia działań wojennych. Potem przez wiele lat był opuszczony i częściowo zdewastowany. Dziś budynek studzienki jest jedną z niewielu pozostałości po lubelskiej dzielnicy żydowskiej – przypomina Joanna Zętar na blogu Teatru NN.
W Międzynarodowym Dniu Tańca przypomnimy co o tańcu mówił Conrad Drzewiecki. Wybitny tancerz i choreograf, pedagog, twórca Polskiego Teatru Tańca-Baletu Poznańskiego zmarł kilka lat temu. Był częstym gościem w Lublinie, do którego przyjeżdżał na zaproszenie Lubelskiego Teatru Tańca.
Wśród nowości książkowych, jakie zaproponujemy, znajdzie się m.in. książka Piotra Kitrasiewicza opublikowana przez wydawnictwo MG zatytułowana „Artyści w cieniu Stalina”. „Poeci Maryna Cwietajewa i Osip Mandelsztam, autor Mistrza i Małgorzaty Michaił Bułhakow, twórca „Pancernika Potiomkina” Sergiusz Eisenstein – na losach tych czworga wybitnych artystów odcisnęło swoje śmiertelne piętno życie w bezpośrednim oddziaływaniu krwawego sowieckiego dyktatora i uruchomionej przez niego maszyny wszechobecnego terroru” – czytamy w zapowiedzi.
W prezencie od Teatru Osterwy m.in zaproszenie na spektakl „Trzy siostry” w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego. Przypomnimy, co mówił reżyser o przedstawieniu.
O ostatnim dniu Studenckiego Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego Kontestacje opowie Urszula Motyka.
Po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Fot. Grażyna Lutosławska