Bialczanie upamiętnili 98. rocznicę nadania przez radę miejską honorowego obywatelstwa Białej Podlaskiej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Z tej okazji w urzędzie miasta, przy budynku którego zamieszczona jest tablica upamiętniająca to wydarzenie, odbyła się uroczysta sesja rady miasta.
– Zasługi marszałka dla Rzeczpospolitej są ogromne – mówił Wiesław Łuć ze Związku Dzieci Wojny. – Zrobił wiele dla narodu polskiego. Podczas jego rządków odrodziło się nasze państwo.
Ważne wydarzenie
– Wtedy byliśmy jednym z pierwszych miast w Polsce, które nadało takie wyróżnienie marszałkowi – wyjaśnia Dariusz Stefaniuk, prezydent Białej Podlaskiej.
Oficjalna decyzja rady miejskiej dotycząca nadania honorowego obywatelstwa marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu zapadła 20 kwietnia 1920 roku. 15 radnych było „za”, 5 – wstrzymało się od głosu.
– 6 maja Kancelaria Naczelnika Państwa została zawiadomiona, że zdecydowano większością głosów i rada miejska Białej Podlaskiej nadała honorowe obywatelstwo – tłumaczy dr Szczepan Kalinowski, autor wystaw i publikacji poświęconych marszałkowi. – Ciekawym jest, że 10 września Piłsudski odwiedził Białą, a wtedy nie wręczono mu dyplomu. Zapomniano o nim na kilka lat. Dopiero w 1924 roku przypomniano sobie o tych zobowiązaniach, przygotowano stosowny dyplom, wyjechała delegacja, na czele z ówczesnym burmistrzem Zenobiuszem Borkowskim. Do wręczenia doszło w Sulejówku.
Tablica upamiętniająca… z błędem
Marszałek Piłsudski w Białej Podlaskiej był tylko raz, gdy wracał z narady sztabu z Brześcia do Warszawy. Wówczas na bialskim dworcu udekorował żołnierzy 34. pułku piechoty Orderami Virtuti Militari. Tablica upamiętniająca to wydarzenie, zamieszczona na budynku dworca, zawiera błędną informację. Na tablicy odsłoniętej przed wojną, zaraz po śmierci marszałka, widnieje data 3 września 1920 roku, jako data przyjazdu marszałka.
– Wtedy Piłsudski był w Chełmie, a dzień wcześniej był w Lublinie, więc nie mógł być w Białej Podlaskiej – zaznacza Kalinowski.
– Dr Szczepan Kalinowski to nasz znany regionalista, specjalista życiorysu marszałka Piłsudskiego. Z nim będziemy konsultować ewentualne zmiany. To tablica dworca PKP, więc to PKP nią zarządza. Możemy jedynie poprosić władze kolei o zmianę tej daty. Kwestia ta jest do ustalenia przez historyków i do nich dojdzie – dodaje prezydent.
Biuro prasowe PKP poinformowało Radio Lublin, że jeżeli będzie potrzeba skorygowania daty na tablicy, to za zgodą konserwatora zabytków i opiekuna tablicy, jakim jest Związek Żołnierzy Armii Krajowej, umożliwi to.
Podczas dzisiejszej (19.04) uroczystości bialski historyk regionalista, dr Szczepan Kalinowski otrzymał od prezydenta miasta statuetką św. Michała Archanioła za upowszechnianie wiedzy historycznej na temat marszałka.
MaT
Fot. Małgorzata Tymicka