Bialskie gminy rozwiną się turystycznie. Najwięcej atrakcji zyskają rowerzyści

rower 39

7 przygranicznych gmin z powiatu bialskiego postawiło na rozwój infrastruktury turystycznej. Gminy Sławatycze, Tuczna, Łomazy, Zalesie Kodeń, Rokitno i Konstantynów będą wspólnie realizować unijny projekt. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie dostępności do atrakcji turystycznych poprzez integrację ze szlakiem rowerowym Green Velo.

Nadzieje są wielkie

– Na realizację projektu gminy ponad 2,2 mln złotych – mówi Zygmunt Litwiniuk, wójt gminy Tuczna, która koordynuje projekt. – Mamy nadzieję, że dzięki włączeniu się w szlak turystyczny Green Velo dużo turystów korzystających ze szlaku po Polsce wschodniej będzie mogło zwiedzić nasze gminy, które sąsiadują z nim. Obszar 7 gmin będzie połączony ze sobą szlakami turystycznymi.

Zdaniem włodarzy gmin szlak Green Velo jest często uczęszczany przez rowerzystów. Przez Sławatycze, położone w pobliżu szlaku, dziennie przejeżdża ponad 300 rowerzystów.

Rowerzyści mają potrzeby

Szlak powstał 5 lat temu. – Infrastruktura szlaków jest przygotowana dla rowerzystów: są małe wiaty, stojaki i toaleta – przyznaje Jakub Sowa, były prezes bialskiego klubu rowerowego. – Brakuje jednak typowych miejsc do odpoczynku na noc np. pole namiotowe czy dostępność przy trasie tanich miejsc noclegowych lub agroturystyki, gdzie można schować czy naprawić rowery.

Projekt = odpowiedź na zapotrzebowanie

– W ramach projektu utworzymy atrakcyjne miejsca: wieże widokowe w gminach Kodeń, Konstantynów, Rokitno i w Tucznej z sanitariatem, altaną i miejscem do zatrzymania i przeglądu roweru. Dodatkowym elementem będzie wybudowanie w gminie Zalesie przystani kajakowej, zaś w Łomazach będzie obiekt zaplecza sanitarnego – dodaje Litwiniuk.

W ramach projektu w Lisznie w gminie Sławatycze na potrzeby projektu zaadaptowany zostanie budynek po dawnej szkole. – Będzie tam mini serwis rowerowy, pole namiotowe oraz pomieszczenia zamykane, w których będzie można umieścić bagaże – wyjaśnia Grzegorz Kiec, wójt gminy Sławatycze.

– Bardzo się cieszę, że gminy współpracują, bo teren nad Bugiem jest jednym z bardziej atrakcyjnych obszarów we wschodniej Polsce. Zarówno kwalifikowanej – rowerowej, ale też pielgrzymkowej, bo nad Bugiem leżą znane sanktuaria jak Jabłeczna czy Kodeń – zaznacza dr Szczepan Kalinowski, regionalista.

Realizacja projektu związanego z rozwojem infrastruktury turystycznej planowana jest na 2019 rok. Włodarze gmin, które przystąpiły do projektu, liczą też w związku z rozwojem turystyki powstaną też dodatkowe miejsca pracy. 

MaT / opr. KS

Fot. pixabay.com

Exit mobile version