„Być jak Ignacy”. Z małej szkoły też mogą być wielcy naukowcy

dsc00407

Kształcąca zaledwie 150-uczniów niewielka szkoła w Stawie w gminie Chełm była dziś (04.04) najbardziej radosną i energiczną szkołą w naszym województwie. A to za sprawą naukowego autobusu „Być jak Ignacy” i serwowanych z jego pokładu eksperymentów zamiast lekcji.

Autokar Ignacego to nagroda dla szkoły za działania edukacyjne – eksperymenty, happeningi, wycieczki – podejmowane w projekcie połączonym z konkursem Fundacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa popularyzującym nauki ścisłe i dorobek polskich naukowców. Na 159 szkół biorących udział w tym projekcie Stawska podstawówka została zwycięzcą wojewódzkim i jako jedna z trzech w całej Polsce zyskała tytuł Naukowej Szkoły im. Ignacego Łukasiewicza.

– Dostaliśmy też 3,5 tysiąca złotych, które przeznaczyliśmy na sprzęt komputerowy – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej w Stawie Katarzyna Śniadkowska. – Bardzo nas to cieszy. Jesteśmy małą szkołą, podejmujemy dużo przedsięwzięć, ale nie zawsze się to kończy takim sukcesem.

Praca trwała cały rok

– Przez cały rok pracowaliśmy, przedstawialiśmy i relacjonowaliśmy działania – przyznają Agnieszka Oleszczuk-Stachel i Sylwia Kamińska, opiekunki szkolnego koła naukowego. – Było duże zainteresowanie. Mimo, że zajęcia odbywają się po lekcjach to dzieci chętnie przychodzą. Dzieci nas zaskakują – mamy przygotowane scenariusze, a oni dodatkowo podsuwają pomysły. Kształcąc dzieci musimy przekraczać granice, bo dzieci są zdolne i w ten sposób rozwijają swoje umiejętności i to być może będzie dla nich wskazówka na przyszłość. Takie lekcje zapamiętają bardziej niż zwykłe, przy tablicy.

Doświadczenia na wyciągnięcie ręki

– Było dużo eksperymentów i wycieczek np. do huty szkła czy Bogdanki. Widzieliśmy kolorową sól, która wyglądała jak kryształy, wybuchający wulkan – mówią uczniowie. – Nie ważne, że jesteśmy małą szkołą. Z małej szkoły też mogą być wielcy naukowcy.

– Nie potrzeba laboratorium, aby wykonać doświadczenie. Nawet w domowych warunkach, z dostępnych produktów można zrobić ciekawe eksperymenty. Najfajniejszym jest, że dzieci uwierzyły w siebie i to, że mogą być naukowcami – dodaje Katarzyn Śniadkowska.

Koło naukowe ze Szkoły Podstawowej w Stawie nie spoczywa na laurach i przystąpiło do drugiej edycji projektu „Być jak Ignacy”.

DoG / opr. KS

Fot. Dominik Gil

Exit mobile version