Jarosław Gowin w Lublinie. Miliony wsparcia na nowy kampus UMCS

img 4071 3

70 milionów złotych rządowego wsparcia na budowę nowego, zachodniego kampusu otrzyma Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa Wyższego, Jarosław Gowin, i rektor UMCS, prof. Stanisław Michałowski, podpisali umowę dotyczącą finansowania nowych inwestycji uczelni.

– Kampus będzie nosił imię 450-lecia Unii Lubelskiej i zostanie zlokalizowany między ulicami Pagi a Głęboką – mówi rektor UMCS, Stanisław Michałowski. – Do nowego kampusu przenosimy wydziały: politologii, psychologii i pedagogiki. Budujemy też nową pełnowymiarową halę sportową, gdzie będą mogły grać nasze zespoły z ekstraklasy. Będą tam mogły występować drużyny koszykarskie, siatkarskie i futsalowe.    

W ramach inwestycji zostanie też dokończona modernizacja Akademickiego Centrum Kultury „Chatka Żaka”.

– Te inwestycje przybliżą UMCS do krajowej czołówki uczelni – mówi wicepremier, Jarosław Gowin. – Lublin już dzisiaj jest jednym z najważniejszych miast akademickich Polski. Poprzez tę inwestycję dopełnia się pewien pakiet warunków niezbędnych do tego, żeby Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej stał się jedną z wiodących uczelni w Polsce, konkurujących pod względem poziomu, ale też jakości i komfortu studiów, z Uniwersytetem Warszawskim czy Jagiellońskim.

– Wato podkreślić, że jest to inwestycja w nauki społeczne, co pokazuje dbałość o zrównoważony rozwój nauki – mówi prof. Waldemar Paruch, kierownik Zakładu Teorii Polityki i Metodologii Politologii UMCS. Jak dodaje, powiązana ona jest z powstaniem w Pałacu Lubomirskich w Lublinie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. – Dzięki budowie nowego kampusu muzeum Kresów Wschodnich może zostać umieszczone w najlepszej lokalizacji. Bo ten pałac, w którym obecnie znajduje się siedziba Wydziału Politologii UMCS, doskonale się na takie muzeum nadaje.

Łączny koszt inwestycji to 106 milionów złotych. Pracownicy i studenci UMCS mają przenieść się do nowych budynków w roku akademickim 2019/2020.

Dodatkowo w czasie wizyty w Lublinie wicepremier Jarosław Gowin przedstawił główne założenia Konstytucji dla Nauki. Wśród nich znajduje się plan wyłonienia czołowych uczelni badawczych. – Status takiej placówki wiąże się nie tylko z preferencjami finansowymi, ale również z jeszcze większą dozą autonomii. W uczelniach takich nastąpi też pewna zmiana rozłożenia akcentów: przejście od kształcenia masowego do projakościowego oraz skoncentrowanie się, w większym niż do tej pory, stopniu na badaniach naukowych.

Konstytucja dla Nauki, czyli reforma szkolnictwa wyższego, ma wejść w życie 1 października 2018 roku.    

MaK / opr. ToMa

Na zdj.: Spotkanie Jarosława Gowina z wykładowcami i studentami UMCS-u, 03.04.2018, fot, Mirosław Trembecki

 

Exit mobile version