Kazimierz Dolny prawdziwie europejską kolonią artystyczną

004 334

Kazimierz Dolny – jako pierwsze polskie miasto – zostało włączone w struktury Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych – EuroArt. Uroczystość oficjalnego przyjęcia miasteczka do tego stowarzyszenia zorganizowano dziś (12.04.) w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym.

– To historyczne wydarzenie, otwierające przed nami wiele drzwi – uważa burmistrz miasteczka Andrzej Pisula. – Będziemy mogli promować jeszcze bardziej nasze miasto, prezentować dorobek naszych malarzy i pokazywać miejsca, w których można zetknąć się ze sztuką. Chcemy stworzyć ścieżkę artystyczną dla osób, które będą przyjeżdżały do Kazimierza Dolnego. Będziemy nawiązywali też do historii i tradycji tutejszych kolonii artystycznych.

Bardzo aktywnie na tym polu ma działać nie tylko samorząd, ale i instytucje kultury, przede wszystkim Muzeum Nadwiślańskie. – Już w piątek będziemy pracowali nad projektem, który ma szansę na dofinasowanie ze środków europejskich. Będzie on miał nazwę roboczą „Zostań artystą”. Opiera się on na promocji miasteczek – kolonii artystycznych w całej Europie i zgromadzonych tam dzieł sztuki – informuje Agnieszka Zadura, dyrektor Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym.

– Obecność w stowarzyszeniu to wielka okazja dla miasteczka – stwierdza prezes Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, Mariusz Płoszaj-Mazurek. – To byłaby gratka dla każdego miasta, ale tylko niewiele z nich może się poszczycić mianem kolonii artystycznej. A Kazimierz Dolny nie dość, że od kilkudziesięciu lat nią jest, to jest kolonią żyjącą. Twórcy wciąż tu malują, żyją.

Pojawiły się plany, by w przyszłym roku, właśnie w Kazimierzu Dolnym odbyło się Zgromadzenie Generalne EuroArtu. Nadwiślańskie miasteczko odwiedziliby wówczas przedstawiciele kilkudziesięciu kolonii artystycznych z całej Europy.

EuroArt The European Federation of Artists’ Colonies skupia obecnie 88 członków w 44 koloniach artystycznych w 14 krajach.

ŁuG / opr. ToMa

Fot. www.mnkd.pl

Exit mobile version