Przedstawiciele lubelskich szkół wzięli udział w ogólnopolskim kongresie „Biznes dla szkół, szkoły dla biznesu”. Spotkanie było poświęcone rozwojowi szkolnictwa zawodowego i odbyło się we Wrocławiu.
Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że około 60% średnich i dużych firm ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Aby to zmienić, planuje się między innymi zwiększenie godzin kształcenia zawodowego i staży u pracodawców, dostosowanie programów nauczania do potrzeb lokalnego rynku oraz zmianę postrzegania przez rodziców i uczniów szkolnictwa zawodowego.
– Wrocławski kongres jest kolejnym ważnym krokiem w tym kierunku – podkreśla lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk. – MEN współpracuje z pracodawcami i ze szkołami. Celem jest wypracowanie takich rozwiązań w szkolnictwie branżowym i technicznym, które pozwolą szybko odpowiadać i reagować placówkom edukacyjnym, dostosowując kształcenie do potrzeb dynamicznego rynku pracy. Minister edukacji Anna Zalewska podkreślała, jak ważne jest, by młodzi ludzie wspólnie ze swoimi rodzicami wybierali przyszłość. Temu ma służyć m.in. doradztwo zawodowe. Szkolnictwo branżowe to dobra droga do pewnego zwodu.
Młodzież wie, że warto stawiać na praktyczne umiejętności, dzięki którym można znaleźć zatrudnienie. – Chcemy realizować pasje i zainteresowania. To m.in. fryzjerstwo, kulinaria czy mechanika samochodowa.
– Naszym atutem jest system szkolenia dualnego: teoria w szkole, praktyka u pracodawcy – podkreśla Jerzy Wójcik, dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego w Lublinie. – Mamy 22 zawody, a więc jest w czym wybierać. Każde zdobywanie wiedzy to poszerzanie horyzontów.
Organizatorzy kongresu – czyli MEN i Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – zachęcają do korzystania z nowego Systemu Informacji Oświatowej (rspo.men.gov.pl). Umożliwia on wyszukiwanie szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe w poszczególnych regionach.
SuPer / opr. MatA
Fot. www.men.gov.pl