Lublin pamięta o zbrodni katyńskiej

pm katyn012 1

2018-04-15T13:28:10:00 , Fot. Piotr Michalski Obchody Uroczystosci Katynskie .

Obchody 78. rocznicy zbrodni katyńskiej trwają w Lublinie. Po mszy w kościele pobrygidkowskim uczestnicy przeszli przed Pomnik Ofiar Katynia.

– Z rąk NKWD zginęło ponad 20 tysięcy Polaków. Choć tyle lat minęło od tych wydarzeń, my wciąż nie znamy wszystkich nazwisk – mówi prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Lublinie, Danuta Malon. – Nie mamy tzw. „białoruskiej listy katyńskiej”, gdzie jest prawie 4 tysiące nazwisk. Rodziny nie wiedzą gdzie oni spoczywają. Takim domniemanym miejscem pochówku są Kuropaty na Białorusi. Niestety, ne mamy udostępnionego tego miejsca.

– NKWD chciało mi zabić ojca i wujka – mówi pułkownik w stanie spoczynku, Andrzej Ratuszniak. – Po mojego ojca przyszli po to, żeby go przetransportować do Katynia. Tam by zginął. Uciekł stamtąd i przeżył wojnę, ale za niego wzięli jego rodzonego brata. Też przeżył, wykupiony przez swoją żonę za złote zegarki od komendanta NKWD.

Lubelskie obchody zbrodni katyńskiej zakończą się jutro przy symbolicznej Mogile Katyńskiej na cmentarzu komunalnym przy ul. Białej w Lublinie.

Do zbrodni katyńskiej doszło wiosną 1940 roku. NKWD strzałem w tył głowy zamordowało blisko 22 tysiące Polaków. Wzięci do niewoli po agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 roku, osadzeni zostali na terenie ZSRR w obozach.

ZAlew

Obchody 78. rocznicy zbrodni katyńskiej, Lublin, 15.04.2018, fot. Piotr Michalski

Exit mobile version