Lublin staje w szranki ze szrotówkiem

walka

Jest malutkim, pięknym motylem, ale jednocześnie poważnym zagrożeniem dla kasztanów. Liście opanowane przez szrotówka kasztanowcowiaczka usychają i opadają. Drzewa zaczynają kwitnąć jesienią, przez co nie przygotowują się odpowiednio do zimy. Bardzo często się zdarza, że przemarzają. 

Walka już trwa

Lublin już rozpoczął pierwszy tegoroczny etap walki z tym owadem. – Na blisko 100 drzewach zostaną zamontowane po trzy pułapki feromonowe (na zdj. poniżej) – mówi Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego prezydenta Lublina. – W ubiegłym roku w ramach jednego z projektów w ramach budżetu obywatelskiego pilotażowo zostały zamontowane pułapki feromonowe na kasztanowcach przy ul. Świętochowskiego. Okazało się, że jest to skuteczna metoda. Opaski lepowe w tym roku pojawią się na ok. 500 drzewach. Drugim etapem jest grabienie i zbieranie liści, ponieważ tam zostają larwy tego owada i są one odporne na mrozy.

Lublin wiedzie prym w zwalczaniu szrotówka

– Lublin jest pierwszym miastem, gdzie poważnie rozpoczęto walkę ze szrotówkiem – zauważa Józef Piotr Wrona, kierownik referatu ds. zieleni z biura miejskiego architekta zieleni, UM Lublin. – Dzięki temu też miasto otrzymało wiele nagród za nowatorski wkład w walce ze szrotówkiem. Nasze metody są typowo bezinwazyjne dla drzewa. Pułapki są bezpieczne dla innych owadów, a jednocześnie są one wielokrotnego użytku. Problemem jest nagłość. Gdyby był to szkodnik, który systematycznie „wgryzał” się do naszego ekosystemu, wtedy szybko znalazłyby się grzyby, pasożyty czy owady się nim żywiące. To co robimy, to kwestia dania przyrodzie czasu, żeby się to unormowało. Może za 10 czy 20 lat szrotówek wciąż będzie, ale będą też choroby, które zdziesiątkują go.

– Drzewa same walczą, jak mogą. My wspieramy je by rosły jak najdłużej – przyznaje dr Agnieszka Dąbrowska, opiekująca się systematyką roślin i roślinami ozdobnymi znajdującymi się nad stawami. – Kasztanowce są w różnej kondycji zdrowotnej. Jeżeli ma sucho to drzewo jest słabsze i gorzej radzi sobie z chorobą, zaś jeśli ma lepsze warunki siedliskowe to przy lepach są dobre efekty. Jednak dotyczy to sprzątania na bieżąco porażonych liści.

Zalety kasztanowca

– Kasztanowiec jest urokliwym drzewem, pięknie kwitnie, jest miododajne, a jego owoce ma właściwości lecznicze przeciwko żylakom. Pszczoły mają dużo pożytku, bo drzewo zwabia dużo zapylaczy. Polecam sadzenie nie tylko kasztanowca zwyczajnego, ale także form ozdobnych czy innych odmian, jak kasztanowiec czerwony, który jest mniej narażony na szrotówka – dodaje Dąbrowska.

W tym roku miasto przeznacza 60 tysięcy złotych na walkę ze szrotówkiem. Na jesień, miasto tym wszystkim, którzy mają kasztanowce na swoich posesjach, wydaje specjalne papierowe worki na liście tego drzewa. Następnie firma zabiera je i pali. To najważniejsze działania. 

LilKa

Fot. Sebastian Pawlak/ pixabay.com

Exit mobile version