Międzyrzec Podlaski: Park Potockich odzyskuje dawny blask

palac 3

W Międzyrzecu Podlaskim trwa rewitalizacja zabytkowego Parku Potockich. To jedna z większych inwestycji realizowanych przez miasto w tym roku.

Mieszkańcy czekali na nią wiele lat. – Do tej pory było to nieatrakcyjne miejsce, nikt się nim nie interesował. Teraz na pewno będzie o wiele lepiej – uważa jedna z nich.

Na rewitalizację miasto przeznaczyło 5 mln zł. 2 mln zł to dofinansowanie budżetu Unii Europejskiej.

– Przede wszystkim staramy się zagospodarować przestrzeń wokół pałacu – informuje burmistrz miasta,  Zbigniew Kot. – Po rewitalizacji zostanie zatrudniony ogrodnik, utrzymujący parkową zieleń w należytym stanie. Pojawi się szereg nowych alei, oświetlenie, monitoring, bardzo dużo ławeczek parkowych. Zostanie posadzonych prawie 5 tysięcy roślin: drzew, krzewów, kwiatów. Park po prostu będzie błyszczał.

– Prace mają odtworzyć barkowy charakter parku – wyjaśnia Jan Maraśkiewicz, kierownik bialskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. – Międzyrzec Podlaski posiada bardzo interesujący zespół dworsko-parkowy, złożony z XVIII-wiecznego parku oraz XX-wiecznego pałacu. Zespół ten był najpierw własnością Potockich a potem Czartoryskich.

Miasto planuje także renowację Pałacu Potockich. W tym celu ubiega się o ponad 3 mln ze środków unijnych. – Złożyliśmy odpowiednią dokumentację, jesteśmy już po pierwszej weryfikacji. Biorąc pod uwagę liczbę wniosków i pieniądze przeznaczone na to działanie, mamy ogromną szansę na uzyskanie dofinasowania – uważa burmistrz.

Z parkiem związane są też tragiczne wydarzenia. – Jeden z dębów poświęcony jest pamięci sierżanta Ignacego Zowczaka, który na czele żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej w listopadzie 1918 roku przybył do miasta z okolic Dęblina. Oddziały POW zajęły pozycję w Pałacu Potockich. Zostały zaatakowane przez Niemców, którzy mieli więcej żołnierzy i zdecydowaną przewagę ogniową. Polacy próbowali się poddać, Zowczak wyciągnął białą flagę, ale Niemcy strzelali do wszystkich. Oblicza się zginęły wtedy co najmniej 44 osoby – opowiada dr Szczepan Kalinowski, regionalista z Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim

Zakończenie prac rewitalizacyjnych planowane jest na wrzesień.  Dodajmy, że zanim rozpoczęto realizację inwestycji pod uwagę zostały wzięte opinie mieszkańców dotyczące planów rewitalizacji parku.

MaT / opr. ToMa

Fot. Małgorzata Tymicka

Exit mobile version