Militaria wojenne przedłużyły prace na obwodnicy Puław

g6

O ponad 3 miesiące przedłuży się termin oddania do użytku obwodnicy Puław. Opóźnienie ma związek z rozszerzeniem prac archeologicznych. Pierwotny termin zakończenia prac na prawie 12-kilometrowym odcinku minie 30 kwietnia.

Opóźnienia się zdarzają

– Takie opóźnienia zdarzają się w tak dużych inwestycjach – tłumaczy rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Nalewajko. – Takie kontrakty mają w swoich warunkach umowy zapisane możliwości. Jeśli dochodzi do zdarzeń na które nie ma wpływu ani wykonawca, ani zamawiający, to nie możemy narzucić obowiązku realizacji w określonym czasie, tylko składa roszczenie, a my je rozpatrujemy. W tym przypadku było roszczenie o 113 dni, które po rozpatrzeniu przez inżyniera kontraktu okres do wykończenia został wydłużony o 99 dni.

Wyzwanie dla kierowców

Najbliższe tygodnie to duże wyzwanie dla kierowców poruszających się w pobliżu budowanej obwodnicy. Czekają liczne zmiany w organizacji ruchu. Na początku czerwca ma zostać oddany most na Kurówce i będą zmiany w dojeździe do Zakładów Azotowych.

– Nastąpi przełożenie ruchu z jezdni lewej na prawą. To pozwoli na dostanie się starą trasą DK12 do ronda przy al. 100-lecia i przełożyć ruch lokalny na Zakłady Azotowe – wyjaśnia Łukasz Świerkowski, kierownik budowy.

Prace archeologiczne

Inżynier kontraktu Emil Ochnio wskazuje, że prace archeologiczne to największe wyzwanie przy tej inwestycji. – Było ich sporo i miało to wpływ na realizację kontraktu, co spowodowało największe opóźnienia. Mamy nadzieję, że na koniec wykonawca bardziej się zmobilizuje i pozostałe prace uda się szybko zakończyć i umożliwić puszczenie ruchu.

Skala badań archeologicznych zaskoczyła wszystkich. – Na początku mówiliśmy o przebadaniu 24 stanowisk militarnych oraz 4 stanowiska archeologiczne. Obszar badań to blisko 480 arów, czyli prawie 5ha. Zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków zwiększono obszar do prawie 660 arów – dodaje Krzysztof Nalewajko. – Prace archeologiczne zostały zakończone. Efektem jest ponad 1000 znalezisk, głównie z okresu I i II wojny światowej – w tym rejonie toczyły się walki.

Kierownik kontraktu Krzysztof Waśko, wskazuje jeszcze jeden ważny aspektu, z którym musi zmierzyć się wykonawca – to logistyka. – Jest ona wyzwaniem przy tak dużej ilości realizowanych kontraktów. To zgranie na czas odpowiedniej ilości dostaw materiałów i firm podwykonawczych, a mamy coraz mniej rąk do pracy.

Droga będzie gotowa wcześniej

Mimo, że czas realizacji inwestycji zostanie wydłużony o ponad 3 miesiące to wykonawca zapewnia, że przejazd główną trasą S12 będzie możliwy wcześniej. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie to będzie.

Obwodnica Puław to nie jedyne miejsce w regionie, w którym są prowadzone prace drogowe. Wielki plac budowy przypomina na przykład trasa do Warszawy.

ŁuG

Fot. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad [GDDKiA] / Łukasz Grabczak

Exit mobile version