– Odkłamywanie historii PRL-u i lekcja patriotyzmu dla młodego pokolenia – taką misję chcą realizować organizatorzy wystawy zatytułowanej „Generał Kukliński – Polska Samotna Misja”.
Przez kilka ostatnich dni ekspozycja plansz opisujących życiorys Kuklińskiego witała chełmian w holu głównym „Gmachu” przy placu Niepodległości. W budynku tym mieści się Delegatura Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Chełmie – gospodarza wystawy.
Dziś (06.04.) w obecności wojewody lubelskiego uroczyście podsumowano to wydarzenie. W „Gmachu” pojawiła się młodzież z chełmskich liceów, która miała okazję bliżej poznać postać generała i rolę, jaką odegrał.
– Ryszard Kukliński, alias „Jack Strong”, pomógł Amerykanom wygrać zimną wojnę. Jest bohaterem zarówno dla nich, jak i dla Polaków – mówi kustosz Izby Pamięci Generała Kuklińskiego w Warszawie, Jan Łada. – Kukliński zapobiegł wybuchowi III wojny światowej. Jest to historia w naszym kraju częstokroć nieznana, ponieważ nieodkrywana na kartach szkolnych podręczników.
– Podczas wystawy przedstawiamy nie tylko tajniki jego misji, ale także kolejne momenty w jego życiu, które doprowadziły do decyzji postawienia wszystkiego na jedną kartę i walki o Polskę. Bowiem nasz kraj według strategicznych planów Moskwy miał stać się atomowym pobojowiskiem, a Ludowe Wojsko Polskie miało być „mięsem armatnim” dla sowieckich marszałków i generałów – dodaje Jan Łada.
– Odkłamywanie historii PRL-u jest ciągłym i bardzo ważnym zadaniem – uważa wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. – Widać to w wynikach różnego rodzaju sondaży, dotyczących świadomości, czym była Polska Ludowa i jakim zagrożenie stanowiła dla suwerenności narodu. Pokazywanie wzorców takich jak generał Kukliński, jego samotna misja, współpraca ze Stanami Zjednoczonymi przeciwko blokowi sowieckiemu, który zagrażał bezpośrednio Polakom mieszkającym w PRL-u, to nauczanie historii prawdziwej. Trzeba zawsze opowiadać się po stronie dobra. A to zrobił generał Kukliński
Wystawę przygotowały Klub Służby Niepodległej w Lublinie oraz Izba Pamięci Generała Kuklińskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek i wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, a medialny Polskie Radio Lublin.
DoG / opr. ToMa
Fot. Dominik Gil