Młodzi uczcili pamięć o Irenie Sendlerowej

se5

„Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat” – pod hasłem słynnego wersetu z Talmudu w synagodze w Zamościu odbyła się pokonkursowa wystawa uczniów zamojskiego liceum plastycznego poświęcona Irenie Sendlerowej. Młodzież upamiętniła polską działaczkę, która podczas II wojny światowej pomogła uratować około 2500 żydowskich dzieci. Została za to odznaczona najwyższym medalem izraelskim Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. 

– Bardzo dobrze, że przypominamy Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, w dzisiejszych czasach są oni wzorem do naśladowania. W czasach wielkiego zagrożenia działali pod ogromną presją, mimo to ratowanie ludzkiego życia, bez względu na poglądy, było dla nich najważniejsze – uważa Daniel Sabaciński – przedstawiciel Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Duże zaangażowanie młodych

– Młodzież pracowała z dużym zaangażowaniem. Dla nas inspiracją była książka „Życie w słoiku”, która powstała na bazie spektaklu przygotowanego przez amerykańskie uczennice odkrywające dla tamtejszej widowni postać Ireny Lendlerowej – mówi Małgorzata Godzisz, nauczyciel języka polskiego. – Do 1999 roku jej postać była mało znana, dlatego tak ważnym było jej upamiętnienie.

Autorytet na dzisiejsze czasy

– Moim zdaniem to znaczący autorytet w naszym kraju. Historia, jaką nam ofiarowała jest bardzo wartościowa – uważa Dawid Blicharz, uczeń III klasy liceum plastycznego. – Postać pani Ireny jest inspirująca. Warto poznać historię i przekładać życie wcześniejszych ludzi na nasze obecne. Dzięki tej historii powinniśmy doceniać dzisiejsze życie: pokój na świecie i że mamy do kogo się uśmiechnąć.

– Z jednej strony to postać dość tragiczna, a jednak dużo ludzie jej zawdzięczają – przyznaje Eliasz Pułas z liceum plastycznego w Zamościu, laureat I miejsca. – Ten sam szacunek do niej chciałem pokazać. Od niej bije spokój.

– Uczniowie zapoznali się z biografią Ireny Sendlerowej, aby móc emocjonalnie odzwierciedlić w pracy to, co ta kobieta zrobiła. Jestem zadowolona z końcowego efektu. Mamy bardzo wrażliwą młodzież, trzeba akceptować postaci, które w historii naszego kraju zrobiły naprawdę dużo, a czasami były zapominane – dodaje Marzena Tadeusz, dyrektor liceum plastycznego.

Sejm Rzeczypospolitej ustanowił bieżący rok rokiem Ireny Sendlerowej. 

Lista nagrodzonych

I nagroda: Eliasz Hułas kl. III a
II nagroda: Alicja Siemko I b
III nagroda: Anna Abramek kl. II a

Wyróżnienia: Dominika Małka kl.  III b, Tycjan Twardowski kl. II a, Justyna Nowosad III b
Nagroda fundowana – Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego: Iwona Łyś kl. Ib.

AlF

Fot. Aleksandra Flis

Exit mobile version