Nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem

pm autyzm09

2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jednak problem ten jest przybliżany przez cały kwiecień przez placówki i organizacje zajmujące się terapią osób z autyzmem. Działania te są bardzo ważne, bo dość często do specjalistycznych ośrodków zgłaszają się dorośli ludzie.

– Takie osoby podejrzewają, że ich trudności związane z relacjami społecznymi mogą mieć związek z zaburzeniami zaliczanymi do spektrum autyzmu – tłumaczy terapeuta z Krajowego Towarzystwa Autyzmu, Monika Baczewska. – Są to osoby bardzo inteligentne, często z zespołem Aspergera, które mogły przejść do dorosłego życia przez całą ścieżkę edukacji, zakładały rodziny, podejmowały prace, ale doświadczały trudności społecznych i komunikacyjnych.   

– Autyzm jest to całościowe zaburzenie rozwoju. Często osoby autystyczne nie nawiązują kontaktów, stoją obok, lubią żyć w samotności, mają bardzo duże problemy w porozumiewaniu się. Wiele z nich nie posługuje się mową. Bardzo często mają wybiórcze zainteresowania. Wśród osób autystycznych mamy całe spektrum: od osób nisko funkcjonujących do bardzo wysoko funkcjonujących. Stąd też objawy i zachowania mogą wyglądać bardzo różnie. Nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem – wyjaśnia Teresa Wojtachnia z Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

– Mamy kilkunastu takich studentów. Oferujemy im generalnie taką pomoc, jak innym osobom z niepełnosprawnością, jednak jest ona dobrana indywidualnie. Jeśli mają problem ze sporządzaniem notatek, są one robione przez asystentów dydaktycznych. Po drugie studenci tacy mogą korzystać z pomocy psychologicznej i z porad dotyczących efektywnego uczenia się – informuje Katarzyna Skalska, koordynator Zespołu ds. Obsługi Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Studenci z autyzmem obawiają się przede wszystkim, że nie poradzą sobie ze wszystkimi egzaminami, w związku z tym, że jest dużo materiału, a praca musi być samodzielna. Sesja może być czasami dużym problemem.

Więcej na temat autyzmu będzie można dowiedzieć się 11 kwietnia na placu Teatralnym w Lublinie, gdzie odbędą się oficjalne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Lublinie zaprasza też 18 kwietnia zaprasza na bezpłatne konsultacje, a 28 kwietnia osoby z zespołem Aspergera na spotkanie integracyjne.

LilKa / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version