Na placu Litewskim odbyły się lubelskie uroczystości w rocznicę katastrofy smoleńskiej. Po meldunku dowódcy Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG i odegraniu hymnu, lubelska kurator oświaty i rzecznik Społecznego Komitetu Obchodów, Teresa Misiuk odczytała okolicznościową odezwę.
– Bardzo istotnym elementem jest trwała i dobra pamięć o tych, którzy zginęli w służbie Rzeczypospolitej. Nie pozwolimy na zgaszenie zniczy tej pamięci. Ona jest w nas i zrobimy wszystko, żeby przekazać ją następnym pokoleniom. Nasza obecność w tym miejscu niech stanie się manifestacją czci, wobec tych, których nie zawsze potrafiliśmy właściwie docenić, a których postawy są dla nas wzorem do naśladowania. Naśladując je, winniśmy strzec honoru Rzeczpospolitej. Służba jej w każdym miejscu naszej publicznej, społecznej czy zawodowej aktywności niech będzie wyrazem naszego zaangażowanego patriotyzmu – stwierdziła Teresa Misiuk.
– Pamiętając o polskich oficerach, którzy zostali zabici w Katyniu i o tych, którzy zginęli 8. lat temu, musimy dążyć do prawdy – mówiła Teresa Misiuk. – Mamy prawo do prawdy o Katyniu i okolicznościach, w jakich doszło do tamtej zbrodni, ale mamy prawo także do prawdy o katastrofie smoleńskiej. Nasze serca i umysły nie zaznają spokoju bez wyjaśnienia do końca okoliczności, jakie doprowadziły do największej narodowej tragedii ostatnich kilkudziesięciu ostatnich lat.
Młodzież odczytała 96 nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej, zaś harcerze zapalili 96 zniczy. Uczestnicy uroczystości złożyli wieńce pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, która znajduje się na budynku klasztoru oo. kapucynów przy ul. Krakowskie Przedmieście.
– Biorąc udział w uroczystościach myślimy o wszystkich, którzy 8 lat temu stracili życie w Smoleńsku – mówią lublinianie. – Nieważne, jakie mamy barwy polityczne, ważne, żeby się dzisiaj zjednoczyć i pamiętać o tych zmarłych, bo to był kwiat ówczesnej polityki – stwierdza jedna z uczestniczek obchodów.
W obchodach wzięła udział wdowa po pośle Edwardzie Wojtasie, który zginął w katastrofie, a także jego córki. A uroczystości w Lublinie rozpoczęły się od mszy świętej i modlitwy nad grobem śp. Edwarda Wojtasa. Jednej z ofiar katastrofy w Smoleńsku. [ZOBACZ ZDJĘCIA]
RMaj / opr. ToMa
Na zdj.: Uroczystości z okazji 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej, Lublin, 10.04.2018, fot. Mirosław Trembecki
CZYTAJ TAKŻE:
Wojewoda: Jesteśmy winni Polakom wyjaśnienie tego, co stało się pod Smoleńskiem