Blisko 20 000 uczniów III klas gimnazjów z województwa lubelskiego zmierzyło się z tzw. małą maturą. To dla wielu pierwszy tak poważny egzamin w życiu. Jednak jego wyniki to nie jedyna troska zdających. Młodzi obawiają się, że szkoły średnie – szczególnie te najbardziej popularne – przyjmą w nowym roku mniej osób, a jak wiadomo chętnych właśnie do tych placówek nie brakuje.
– Uczniowie w systemie mogą wybrać trzy szkoły – zaznacza dyrektor Szkoły Podstawowej numer 18 im. Macieja Rataja w Lublinie Marek Krukowski. – Zawsze mówimy, że ta pierwsza to powinna być szkoła marzeń. Druga to taka, która daje realne szanse na dostanie się, a trzecia, która daje uczniom pewność, że znajdą się na listach przyjętych – dodaje.
Wiele placówek musiało zlikwidować część klas.
– W ubiegłym roku przyjęliśmy 256 uczniów, a w tym roku przyjmiemy ich o 64 osoby mniej – podkreśla dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie Grzegorz Lech. – W przyszłym roku szkolnym planujemy otworzyć 6 oddziałów, czyli o 2 mniej. Taką decyzję podjęliśmy w związku z faktem, że w 2019/2020 będzie kumulacja dwóch roczników – dodaje.
– W tym roku to rzeczywiście prawdziwe preludium tego, co czeka nas w roku następnym – powiedział Radiu Lublin zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty Mariusz Banach. – Sugerowaliśmy, zwłaszcza tym placówkom, które są uważane przez mieszkańców za renomowane, żeby już powoli przygotowywali miejsce dla tego podwójnego rocznika. Trzeba pamiętać, że to będą uczniowie, którzy będą się uczyli w rytmie 3-letnim, czyli absolwenci gimnazjów oraz 4-letnim, czyli absolwenci szkół podstawowych – dodaje.
Jak podkreśla Banach, miejsc w szkołach nie zabraknie. Dyrektor III LO w Lublinie zapewnia, że ograniczenie miejsc w szkole nie wpłynie na liczbę zatrudnionych nauczycieli.
Laureaci olimpiad dostają się do wybranych przez siebie szkół z „wolnej stopy” – bez względu na wyniki egzaminów. Dodajmy, że dziś młodzi mierzyli się z historią, wiedzą o społeczeństwie i językiem polskim. Jutro (19.04) będą pisać egzamin matematyczno-przyrodniczy, a w piątek (20.04) z języka obcego. Wyniki poznamy w połowie czerwca.
ZAlew
Fot. pixabay.com