Młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim z zasadniczych szkół zawodowych zmierzyła się dziś w Wojewódzkim Turnieju Wiedzy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Jak mówi Joanna Bidyńska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego numer 1 w Lublinie, organizatora turnieju, zajęcia z podstaw przepisów ruchu drogowego prowadzone są z młodzieżą od początku nauki. – Dla pierwszoklasistów organizujemy cykl zajęć „Poruszam się bezpiecznie po drodze”. Poza tym cały rok prowadzimy akcje profilaktyczne, zapraszamy policję, współpracujemy z wieloma instytucjami. Robimy też zajęcia dotyczące bezpiecznych ferii czy wakacji. Przede wszystkim skupiamy się na bezpieczeństwie pieszych. Nasi uczniowie najczęściej są pieszymi, rzadko rowerzystami. Dbamy o to, by zachowali bezpieczeństwo swoje oraz innych – zaznacza.
– Znam przepisy, mam prawo jazdy – mówi jeden z uczniów, Piotr. – Przepisy nie są łatwe. Trzeba się postarać i zrozumieć pewne rzeczy. Dzisiejsze testy do najłatwiejszych też nie należą – dodaje.
– Uczniowie specjalnie przygotowywali się i to w szerokim zakresie. Uczyli się przepisów ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy i jazdy na rowerze. Poziom tego turnieju jest wysoki – powiedziała Radiu Lublin przedstawicielka Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Krasnymstawie.
– Jednym z etapów będzie resuscytacja krążeniowo-oddechowa – zaznacza Marcin Szczęk z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie. – Z roku na rok młodzieży idzie coraz lepiej. Uczniowie nie boją się, więc będą w stanie pomóc. Nie będą stać z boku, nie będą robić zdjęć, tylko udzielą pomocy – dodaje.
W turnieju wzięło udział 8 drużyn: dwie z Lublina i Łukowa oraz z Tomaszowa Lubelskiego, Karczmisk, Krasnegostawu i Puław. Zwyciężyli reprezentanci organizatora, czyli Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego numer 1 w Lublinie. Na drugim miejscu uplasowała się drożyna z Tomaszowa Lubelskiego, a na trzecim z Krasnegostawu.
JZon
Na zdjęciach: XII edycja Wojewódzkiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego, 26.04.2018, fot. Mirosław Trembecki