Dziś Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym. Katolicy świętują zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią. W tym zwycięstwie mają udział wierni.
Polską tradycją są odprawiane o 6.00 rano msze, tak zwane rezurekcje. Rezurekcją nazywana jest też procesja, podczas której wierni publicznie ogłaszają światu nowinę o Zmartwychwstaniu Chrystusa.
– Chcemy być jak pierwsze zwiastunki Zmartwychwstania z Ewangelii – mówi ks. Adam Malinowski z Biłgoraja. – Przychodzimy rano do kościoła szukać Jezusa Chrystusa, wchodzimy i okazuje się, że Chrystus zmartwychwstał. Chcemy dać pamiątkę kobiet, które wcześnie rano przyszły do grobu Jezusa i zastały odsunięty kamień.
– Uczestnictwo w tej mszy to konsekwencja naszej wiary – dodają wierni uczestniczący w rezurekcji.
Na początku procesji rezurekcyjnej jest niesiony krzyż, przyozdobiony czerwoną stułą oraz figura Zmartwychwstałego. Procesja wychodzi na zewnątrz kościoła i okrąża go raz lub trzy razy.
– W sanktuarium maryjnym w Kodniu w powiecie bialskim procesja tradycyjnie przeszła wokół rynku – mówi rzecznik sanktuarium ojciec Mateusz Pawłowski. – Nie wiem, jak w innych parafiach, ale u nas, kiedy wychodzimy z kościoła, strażacy puszczają petardy. Jest wielki huk na cześć tego, że Chrystus zmartwychwstał.
Po powrocie procesji do świątyni, krzyż i figurę ustawia się obok ołtarza. Wówczas wierni śpiewają uroczysty hymn „Te Deum”.
TsF / MaT / IAR
Na zdj. msza rezurekcyjna w Biłgoraju, fot. TsF