Sezon Lublin na KUL-u pod znakiem stulecia

kul1 3

KUL jako równolatek Niepodległej – to hasło spotkań, jakie w ramach Sezonu Lublin odbywają się w najstarszej lubelskiej uczelni. Przy okazji można zobaczyć oryginalne dokumenty, a wśród nich telegram gratulacyjny Józefa Piłsudskiego z 1918 roku i własnoręcznie pisaną odpowiedź ks. Idziego Radziszewskiego.

– KUL powstał po odzyskaniu niepodległości, bo taka była potrzeba, bowiem w 1918 r. nie działały w zasadzie 3 uniwersytety z 4, które były wcześniej na ziemiach polskich. Drugą sprawą było to, że w Petersburgu zgromadziło się bardzo prężne środowisko Polonii i ci ludzie naprawdę mieli potencjał. Pomysłodawcą KUL-u był oczywiście ks. Idzi Radziszewski, ale bez pomocników nie zrobiłby nic – wyjaśnia sekretarz Instytut Historii Sztuki KUL, Marta Łukasik.

Idea założenia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zrodziła się w lutym 1918 r. wśród Polonii w Petersburgu z inicjatywy ks. Idziego Radziszewskiego, rektora tamtejszej Akademii Duchownej. Pierwsza inauguracja roku akademickiego na KUL-u odbyła się 8 grudnia 1918 roku.

KUL w ramach Sezonu Lublin przygotował także inne atrakcje. Jeszcze dziś (28.04.) o 16.00 będzie można nie tylko przejrzeć, ale także skosztować kuchni lubelskich żaków.

Szczegóły wydarzenia można znaleźć na stronach Sezonu Lublin i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

MaG / opr. ToMa

Fot. Magda Grydniewska

Exit mobile version