Studio imienia Budki Suflera – tak od dziś nazywa duże Studio Muzyczne Polskiego Radia Lublin. Uroczystość nadania nazwy rozpoczęła Galę III Festiwalu Reportażu w Lublinie, którego gospodarzem jest nasza rozgłośnia.
– Cieszymy się, że muzycy Budki Suflera są tutaj z nami, że są częścią naszej historii – mówi prezes zarządu Polskiego Radia Lublin S.A. Mariusz Deckert. – Zespół jest tak związany z historią radia, jak nasza rozgłośnia jest związana z historią Budki Suflera, że naturalne jest, iż powinniśmy to jakość uzewnętrznić. Przyświecała mi idea, żeby muzycy, którzy będą przyjeżdżać do naszego studia, zawsze widzieli, że jest to Studio Budki Suflera.
– Tutaj nagrana została większość muzyki Budki – opowiada Romuald Lipko. – Mamy szczególny sentyment do tych miejsc. Każda z zapałek, którymi wyłożone jest studio, nosi ślady naszych dźwięków. To miejsce wyjątkowe, bo jest naszym polem „bitwy artystycznej”, które się w jakimś sensie okryło chwałą.
– Nagraliśmy tutaj swoje pierwsze piosenki – zauważa wokalista Krzysztof Cugowski. – Zawdzięczam bardzo wiele i samemu budynkowi, ale głównie ludziom, którzy tutaj pracują. To już prawie 50 lat. To zupełnie nie do wiary.
– Jedynym uprawnionym słowem jest „dziękuję”. To wszystko jest bardzo niezwykłe – podkreśla perkusista i manager Budki Suflera, Tomasz Zeliszewski. – Podobnych obiektów u nas w kraju właściwie nie ma.
W uroczystości nadania nazwy wzięli udział muzycy grupy: Krzysztof Cugowski, Romuald Lipko, Tomasz Zeliszewski oraz Mieczysław Jurecki.
Studio imienia Budki Suflera obecnie jest nie tylko studiem nagrań; co piątek odbywają się tu koncerty organizowane przez Polskie Radio Lublin.
W uroczystości wzięła udział między innymi przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu Sejmu RP, poseł Elżbieta Kruk.
CZYTAJ TAKŻE: Złote MHz Radia Lublin wręczone po raz pierwszy
DT / MaTo /opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski