Dziś (29.05.2018) w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jan Pawła II odbyła się konferencja zorganizowana w ramach obchodów 100-lecia Głównego Urzędu Statystycznego.
O roli badań statystycznych w tworzeniu państwowości i najważniejszych kierunkach przemian społecznych zachodzących w Polsce z prezesem GUS Dominikiem Rozkrutem (na zdjęciu) rozmawiał Tomasz Nieśpiał.
– Demografia jest najważniejszym czynnikiem w długofalowym planowaniu rozwoju państwa. Bezrobocie jest aktualnie na rekordowo niskim poziomie. Powoduje to jednak określone reperkusje na rynku pracy. Pracodawcy coraz częściej zgłaszają problemy dotyczące znalezienia potencjalnych pracowników. Rośnie także liczba Ukraińców, którzy przyjeżdżają do Polski, by zapełnić te luki. To wszystko ma związek z wieloletnimi procesami demograficznymi. Ponad 20 lat temu mieliśmy do czynienia m.in. ze spadkiem dzietności, a skutki są odczuwalne dziś (…) – tłumaczył gość.
– Najbardziej narażone na wyludnienie jest województwo podlaskie. W Lubelskiem jest tylko nieznacznie lepiej. To efekty pochodne. Będzie brakowało ludzi do pracy. Ponadto, starzejące się społeczeństwo będzie wymagało określonych usług, które ktoś musi przecież świadczyć – dodał.
– Najważniejszym wyzwaniem w obliczu tych problemów jest rodzina. To kluczowy element polityki społecznej. W ostatnim czasie nastąpiło zintensyfikowanie różnego rodzaju instrumentów, które mają służyć jej wsparciu. Rodzina daje potomstwo, a to wpływa na odwrócenie niekorzystnych tendencji demograficznych – podkreślił prezes.
– GUS jest najstarszym urzędem w Polsce (…). Podstawy informacyjne są kluczowe z perspektywy procesu budowania państwowości. Nie da się zbudować państwa nie dysponując odpowiednią wiedzą na tematy społeczno-gospodarcze. To pozwala na podejmowanie uświadomionych decyzji, które prowadzą do pozytywnych efektów. 100-lecie to okazja do świętowania oraz podziękowania wszystkim tym, którzy pozwalają nam realizować nasze zadania – podsumował Dominik Rozkrut.
ToNie / opr. MatA
Fot. PaW